Poniedziałek 31 marca
Beniamina, Kornelego, Balbiny

Konserwacja roweru – kiedy ją robić i jak powinna wyglądać?

Artykuł sponsorowany 2024-07-11 09:15:00

Słoneczna pogoda zachęca do jazdy na rowerze. Zanim jednak wyruszysz w trasę, przeprowadź konserwację jednośladu. Kiedy ją robić i jak powinna wyglądać? Podpowiadamy!

Konserwacja roweru przed jazdą – co zrobić?

Zastanawiasz się, kiedy dokonywać konserwacji roweru? Jak najczęściej, ale nie rzadziej niż raz do roku. W ten sposób unikniesz niespodziewanych sytuacji w trasie.

Przed każdą jazdą sprawdź ciśnienie w oponach, stan łańcucha i amortyzatora. Jeśli części są brudne to oczyść je i posmaruj. Nie wiesz, jakich środków użyć. Przeczytaj tekst: https://www.decathlon.pl/c/misc/czym-smarowac-amortyzator-w-rowerze-wybor-smaru-do-amortyzatora-rower_bbc74ee4-bd9a-4489-9912-dcb3a4d06826.

Raz w tygodniu umyj ramę oraz koła roweru z brudu i błota. Czysty rower nie tylko pięknie się prezentuje – dbasz o dłuższą żywotność sprzętu i zapobiegasz powstaniu korozji. Szprychy, łańcuch, linki hamulcowe i zębatka – na tych elementach powstaje rdza.

Przed wyruszeniem w drogę dokonaj przeglądu hamulców. To bardzo proste. Naciśnij klamkę na kierownicy i zaobserwuj, czy lewy i prawy klocek zatknął się równocześnie z obręczą. Jeśli nie, to czas na wymianę klocków hamulcowych. Nie zwlekaj i dokonaj tej czynności, gdy na powierzchni klocków hamulcowych przestały być widoczne charakterystyczne nacięcia.

Wymiana części rowerowych – co, jak i kiedy?

Chcesz, by jednoślad posłużył Ci przez długie lata? Koniecznie wymieniaj części eksploatacyjne. Głównym elementem, który szybko się zużywa jest łańcuch rowerowy. Jego wymiana powinna nastąpić po przejechaniu około 4 tysięcy kilometrów. Oczywiście nie jest to wartość stała, wszystko zależy od tego, w jaki sposób dbasz o napęd. Przecieraj go po każdej dłuższej przejażdżce i nie trzymaj roweru w wilgotnym miejscu.

Tarcze, korby i kaseta to kolejne elementy wymagające wymiany co dwa lub trzy lata. Szybkiemu rdzewieniu ulegają również linki hamulcowe, zwłaszcza jeśli jeździsz w terenie. Zwróć na nie uwagę, ruszając w dłuższą wycieczkę.

Czyszczenie roweru – jak to poprawnie wykonać?

Brak bądź nieumiejętne czyszczenie roweru może doprowadzić do trwałych uszkodzeń sprzętu. Myślisz, że szmatka i woda Ci wystarczą? Niekoniecznie! Oto kilka wskazówek jak pielęgnować jednoślad. Dzięki naszym radom zrobisz to błyskawicznie.

Zacznij od spłukania roweru czystą wodą. Dokładnie pozbądź się błota z opon i zanieczyszczeń z ramy i błotnika. Aby ułatwić sobie pracę, użyj węża ogrodowego. Nie zalecamy jednak korzystania z myjek wysokociśnieniowych. Ich użycie może doprowadzić do powstania rys na ramie.

Następnie wyczyść układ napędowy, czyli przetrzyj łańcuch, amortyzator i przerzutki. Kiedy układ napędowy jest już czysty, weź szmatkę, ciepłą wodę i umyj kierownicę, siodełko. Czyszczenie roweru zaczynaj od góry i kieruj się ku dołowi – nie zapomnij o pedałach, stopce oraz odblaskach.

Umyty rower osusz. Zaleganie wody to pierwszy krok w powstawaniu rdzy. Gdy jednoślad będzie suchy, ponownie posmaruj części układu napędowego i gotowe.

Konserwacja roweru wcale nie jest skomplikowana. Regularnie sprawdzaj stan techniczny swojego jednośladu i utrzymuj go w czystości. W ten sposób posłuży Ci przez długie lata.

Artykuł sponsorowany

Komentarze naszych czytelników

  • PRZENOŚNIA LOGOPEDY

    2024-07-13 16:55:27

    Rower rządzi! SZKODA ŻE OBIECANO USUNIĘCIE TORÓW NA MAZOWIECKIEGO ALE JAK SIĘ OKAZUJE BYŁY TO PRZED WYBORCZE HASEŁKA. 

Dodaj komentarz

Nie przegap