„Czytelność. Mniej błędów. Większe bezpieczeństwo” – tak Ministerstwo Zdrowia opisuje system e-recept, który na stałe zacznie obowiązywać już 8 stycznia. Recepty elektroniczne będą jedyną dostępną formą. Wystawiona za pośrednictwem komputera recepta ma trafić do pacjenta drogą elektroniczną. Lekarz będzie mógł także dać pacjentowi wydruk informacyjny, który jest równoważny e-recepcie i na jego podstawie farmaceuta również zobowiązany jest wydać lekarstwa.
Jak działa e-recepta?
Jak podaje portal pacjent.gov.pl, recepty wysyłane są do pacjenta e-mailem bądź SMS-em – przy czym w przypadku wiadomości otrzymanej na telefon komórkowy jest to 4-cyfrowy kod, który należy następnie podać w aptece obowiązkowo wraz z numerem PESEL, bez którego farmaceuta nie będzie mógł wydać leków.
Wyboru formy recepty można dokonać po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta. Recepty elektroniczne są realizowane w każdej aptece w Polsce, zawsze są czytelne, dzięki czemu zawsze pacjent otrzyma właściwy lek. Ponadto elektroniczna postać recepty zapobiega jej zgubieniu – wszystkie automatycznie zapisują się w IKP. E-recepta nie wymaga również wykonywania odpisów w przypadku braku dostępności części leków w jednej aptece: można okazać ją w innej bez ryzyka utraty prawa do refundacji.
Recepty elektroniczne oprócz wykazu leków zawierają także informacje dotyczące ich dawkowania zgodnie z lekarskimi zaleceniami. W przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, po uprzednim ustaleniu z lekarzem, możliwe jest także otrzymanie kolejnej e-recepty bez konieczności odbycia wizyty w przychodni.