Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Kolejność wykonywania instalacji w domu jednorodzinnym

as 2019-09-30 06:29:00

Odpowiednie rozplanowanie wykonania poszczególnych instalacji w domu wpływa na koszt, stopień trudności oraz czas przeprowadzanych prac przy budowie. Jak powinny wyglądać poszczególne etapy wykonywania instalacji?

Prace instalacyjne na etapie wykonania fundamentów

Wykonanie poszczególnych instalacji w budynku mieszkalnym odbywa się najczęściej w dwóch etapach: najpierw rozprowadza się przewody, a następnie, zazwyczaj na sam koniec budowy, podłącza się różnego rodzaju urządzenia.

Przy budowie domu jednorodzinnego większość prac instalacyjnych rozpoczyna w momencie, gdy wykonywane są fundamenty. Wtedy właśnie wykonuje się przyłącza, które będą przechodzić przez grunt. Prace dotyczą w szczególności takich elementów, jak instalacja wodna oraz kanalizacyjna. To tzw. instalacje “stanu zero”. 

Jeszcze przed zalaniem płyty fundamentu instalator powinien wyprowadzić rurę kanalizacyjną poza budynek, rozprowadzić je w gruncie, doprowadzić główne przyłącze wody wodociągowej, a także doprowadzić do budynku główny przewód zasilający. Jeśli planowany jest kominek, to trzeba również doprowadzić rurę powietrzną.

Instalacje na etapie murów

Gdy budowa jest na etapie wymurowanych ścian, należy wykonać instalacje wymagające bruzdowania. Wtedy jest czas na doprowadzenie rur wodociągowych i kanalizacyjnych do sanitariatów. To także czas, kiedy rozprowadzana jest instalacja elektryczna. Lepiej prowadzić przewody w bruzdach jeszcze przed tynkowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest równoległe prowadzenie prac związanych z przewodami wodnymi, kanalizacyjnymi i elektrycznymi - o ile wykonywanie instalacji nie sprawi, że ekipy instalatorskie lub fachowcy nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. 

Na tym etapie wykonuje się również kanały instalacyjne na potrzeby przewodów teletechnicznych (m.in. sieci komputerowej czy przewody do domofonu lub anteny). Jeśli przewidziany jest centralny odkurzacz, również w tym momencie montuje się rury do tej instalacji.

Po otynkowaniu ścian, ale jeszcze przed etapem wylania posadzki, należy wykonać instalację grzewczą. Wówczas wykonuje się montaż centralnego ogrzewania, a także instalacje ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Rury muszą zostać poprowadzone pod warstwą ocieplenia tak, żeby można było równo wylać posadzkę. Po wykonaniu instalacji dokonuje się próby szczelności, żeby sprawdzić czy wszystkie są szczelne. 

Etap wykończenia - instalacje

Kiedy przystępuje się do prac wykończeniowych, instaluje się kocioł grzewczy i kompletuje kotłownie, montuje się gniazdka, buduje rozdzielnię elektryczną, a także instaluje lub montuje urządzenia elektryczne i sanitariaty. To także czas na wszelkiego rodzaju instalacje alarmowe i teletechniczne, czyli podłączenie urządzeń typu domofon, telefon, antena, sieć komputerowa itd.  

Zachowanie tej kolejności wykonywania instalacji pomoże w odpowiednim rozplanowaniu prac i przeprowadzeniu ich we właściwy sposób. W efekcie instalacje będą sprawne i nie sprawiały zagrożenia dla mieszkańców, a dom nie będzie wymagał remontu nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych