Korzystnie będzie, jeżeli urodzony 15 stycznia złoży wniosek o emeryturę 15. dnia miesiąca, czyli np. 15 września. Kilka dni zwłoki podniesie jego emeryturę. Różnica w otrzymywanym świadczeniu będzie oczywiście niewielka, bo wyniesie kilka złotych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że emeryturę pobiera się do końca życia, to być może warto wstrzymać się ze złożeniem wniosku.
Dlaczego tak się dzieje? Wszystko spowodowane jest sposobem obliczania wysokości emerytury. Przypomnijmy, że kwota świadczenia jest wynikiem podzielenia zgromadzonego kapitału emerytalnego przez średnie dalsze trwanie życia, które podaje GUS. Jeżeli więc poczekamy do dnia z daty urodzin, to kapitał będzie bogatszy o miesiąc składek. Jednocześnie mianownik, czyli dalsze trwanie życia, zostanie uszczuplony o miesiąc. Zwiększenie licznika i zmniejszenie mianownika spowoduje, że emerytura będzie wyższa.
1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski emerytalne związane z jego obniżeniem można składać miesiąc wcześniej, czyli już od 1 września. Pamiętajmy przy tym, że przejście na emeryturę jest naszym prawem, a nie obowiązkiem - wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>