Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Jeden zestaw na cały rok czy inny strój na każdy sezon – jak się ubrać na rower?

Artykuł sponsorowany 2024-07-30 14:10:00

Co prawda ani GUS, ani żadna inna instytucja nie prowadzą w tym zakresie statystyk, ale na podstawie szacunkowych danych pozyskanych zarówno od sprzedawców sprzętu sportowego, jak i od zarządców infrastruktury miejskiej, można powiedzieć, że liczba rowerów jeżdżących po polskich drogach przekroczyła już 9 mln. Oczywiście wielu użytkowników jednośladów to kolarze rekreacyjni, korzystający z roweru sporadycznie i pokonujący krótkie dystanse. Z roku na rok przybywa jednak tych, którzy rower traktują coraz bardziej serio – jako realną alternatywę dla samochodu czy jako pasjonujące hobby. W zależności od poziomu zaangażowania, ta pasja może pochłaniać różne środki. Do wydatków należy niewątpliwie strój rowerowy. Czy wystarczy jeden zestaw na cały rok, czy też może spodenki i koszulki należy dobierać do sezonu? Co z modelami damskimi i męskimi – czy płeć osoby noszącej kolarskie ciuchy ma znaczenie?

Jesień, zima, wiosna – ochrona przed deszczem i chłodem

Średnie temperatury zmieniają się każdego roku i są coraz wyższe. Nie zmienia to jednak faktu, że w 2023 r. średnia temperatura roczna wyniosła 10°C. Nawet w najgorętszych miesiącach nie przekracza ona 18°C. Oczywiście należy brać pod uwagę istotne różnice dobowe, ale nawet po ich uwzględnieniu okazuje się, że przez większość roku będziemy na rowerze narażeni na podmuchy chłodnego wiatru oraz na deszcz. Taki, póki co, mamy klimat.

To dlatego odzież zakładana na rower na zimniejsze dni musi zapewniać nam komfort termiczny, jak również ochronę przed wilgocią. Warto wybrać ciuchy docieplane i wyposażone w membranę. Od razu warto zaznaczyć, że membrana to nie sztormiak – nie ochroni przed intensywnym deszczem, ale oprze się umiarkowanym opadom. Do zapewnienia odpowiedniej temperatury świetnie nada się lycra thermo (ogrzewająca i przylegająca do ciała) a z naturalnym materiałów – wełna merino o unikatowych właściwościach termoregulacyjnych. Takie właśnie ubrania znajdziesz na https://attiq.net/blog/post/jak-sie-ubrac-na-rower.html.

 

Lato – zabezpieczenie przed upałem i przed promieniowaniem UV

Równie istotny jest wybór odpowiedniej odzieży rowerowej latem. Myli się ten, kto uważa, że podczas jazdy w upale nie grożą nam infekcje górnych dróg oddechowych. Tak naprawdę o przeziębienie w lipcu może być łatwiej, niż w styczniu, zwłaszcza jeśli najpierw się spocimy, a potem owieje nas chłodniejszy wiatr. To dlatego letnie ciuchy na rower nie mogą pozwalać na kumulowanie się wilgoci. Muszą bardzo efektywnie odprowadzać ją na zewnątrz, dzięki czemu nasza skóra nie doświadczy przykrych skutków pocenia, takich jak otarcia czy reakcje alergiczne.

Jeśli wybieramy się na rower latem pomiędzy 10:00 a 17:00, powinniśmy pamiętać, że będzie z nami jeszcze jedna, nieodłączna towarzyszka – dziura ozonowa, przez którą nasza skóra zostanie zbombardowana promieniowaniem UV. Na trasę w środku dnia potrzebny więc będzie porządny krem przeciwsłoneczny, ale też ubrania z materiału zawierającego filtr UV. Stawiajmy też wówczas na jasne barwy – w zasadzie nie powinniśmy rozważać niczego, poza bielą, beżem i żółcią.

 

Specjalistyczna odzież na rower – wymóg czy chwyt marketingowy?

Osoby będące na początku swojej przygody z rowerem, często zastanawiają się, czy te specyficzne ciuchy naprawdę są potrzebne? Dlaczego muszę zakładać getry z wkładką albo taką obcisłą koszulkę? Wątpliwości te mijają po kilkuset przejechanych kilometrach.

Specjalistyczna odzież rowerowa powstała po to, aby ułatwiać nam życie. Spodenki z anatomiczną wkładką chronią nasze strefy intymne przed bolesnymi otarciami a kręgosłup krzyżowy przed przeciążeniami. Obcisła koszulka odprowadza pot na zewnątrz, a przy tym nie ogranicza ruchów i nie powoduje oporów powietrza. Uzupełnieniem zestawu powinny być rękawiczki, bluza i oczywiście kask – na zderzenie czaszki z asfaltem nie ma mocnych.

 

Odzież męska i damska – czy rowerowa garderoba ma płeć?

Niektórzy z nas nie są fanami ścisłego podziału ubrań zgodnie z płcią. W przypadku codziennej odzieży faktycznie mamy znacznie większe pole manewru, niż sugerują to metki. Jeśli chodzi o ciuchy rowerowe, kryterium płci jest naprawdę istotne.

Na https://attiq.net/6-na-rower znajdziesz męskie ubrania kolarskie. Z łatwością dostrzeżesz, że zostały one skrojone tak, aby perfekcyjnie pasowały do męskiej anatomii. Podobnie wygląda kwestia ubrań damskich. Zarówno wkładka w spodenkach, jak i przeszycia na koszulce, powinny układać się naturalnie, aby nie powodowały dyskomfortu i urazów.

 

 

Komentarze naszych czytelników

  • Marta

    2024-07-31 09:34:24

    Jak długo jeżdżę boli mnie srom. 

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych