Jaki rozmiar będzie najlepszy?
Sporo osób decyduje się na maleńkie akwaria na początku swojej przygody z akwarystyką. Wybierają je także ci, którzy chcą mieć małą ilość rybek i roślin. Często jednak dzieje się tak, że zakup akwarium o mniejszych gabarytach wynika z obawy przed poradzeniem sobie z większą przestrzenią wodnego świata, który trzeba będzie odpowiednio zagospodarować. Błędem jest takie myślenie, jeśli mamy w planach kupna za jakiś czas większego akwarium. Jest to na pewno nieekonomiczne i wymaga większego nakładu pracy związanej z układaniem od nowa żwirku, piasku, korzeni i rozmieszczania takich akcesoriów jak grzałki, świetlówki, czy filtrów.
Lepiej więc od razu zainwestować w duże akwarium, takie o pojemności minimum 54 litrów, stopniowo dokładać kolejne sprzęty i dokupować nowe roślinki i poszerzać świat rybek o następne gatunki. Zawsze można rozłożyć w czasie, nawet kilku miesięcy czy lat, urządzanie akwarium, czyli w miarę poszerzania swojej wiedzy i nabywania doświadczenia.
Kolejna sprawa wiąże się z odpowiednim doborem szerokości i wysokości akwarium. Te dwa wymiary powinny być mniej więcej takie same (dopuszczalna różnica 10 cm). Przy zachowanych odpowiednich proporcjach uzyskamy cudowny efekt głębi. Za wysokie akwarium to problem z dostatecznym natlenieniem kolejnych poziomów oraz nasłonecznieniem dna. Oprócz tego wysokie ścianki utrudniają czyszczenia akwarium.
Float czy OptiWhite – które szkło jest odpowiednie?
Wybór jest trudny, bo zarówno jedno, jak i drugie szkło ma swoich zwolenników. Szkło typy Float może osiągnąć grubość ścianki od 0,1. mm do 25. mm. Charakteryzuje się wyjątkową gładkością, jest płaskie i nie ma żadnych wad optycznych. Dla niektórych jego jedyną wadą jest delikatnie zielonkawy kolor, który wynika z zawartości w szkle tlenku żelaza. Im grubsze szkło, tym jego stężenie jest większe i kolor bardziej widoczny.
Drugi typ akwarium ze szkłem optiwhite to gwarancja wyjątkowych efektów wizualnych. Patrząc na wodny świat, ma się wrażenie, że szkła w ogóle nie ma, bo go prawie go nie widać. Szyby wolne są od zielonkawego koloru, dlatego rośliny i ryby zachowują jak najbardziej realistyczne wybarwienie. Takie akwarium przepuszcza znacznie więcej światła.
Oprócz akwarium trzeba też kupić zestaw potrzebnych akcesoriów, ozdób i roślinek. Nie można zapomnieć o idealnym oświetlaniu szyb, ponieważ tylko wtedy uzyskamy estetyczny i elegancki efekt. Oczywiście światło jest także potrzebne do fotosyntezy, dlatego ta spawa wydaje się być kluczowa.