Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Jaki kocioł z podajnikiem do spalania brykietów, zrębki, trocin i pelletu spełnia wymogi dotacji państwowych Czyste Powietrze?

cir 2021-01-26 08:19:00

Pellet zrobił się w Polsce bardzo popularny. Jest bardziej ekologicznym i czystszym paliwem będącym substytutem węgla eko groszek. Jest też paczkowany, czyli łatwo go przechowywać i można uzupełniać zapasy paliwa całym rokiem – w przeciwieństwie do węgla nie trzeba od razu kupować parę ton „z góry”. Jeśli jednak nie chcemy palić tylko pelletem, ale też biomasą, to standardowy piec na granulat drzewny niestety nie wystarczy.

Pellet ma podobną cenę jak węgiel eko-groszek. Jest bardziej ekologiczny, ale to nie oznacza, że tani. Niestety paliwa granulowane, workowane, z racji kosztów dystrybucji kosztują nawet 800-900 zł za tonę. Dla wielu klientów do dość wysoka cena, tym bardziej, że wielu z nas ma dostęp do paliwa alternatywnego praktycznie za darmo.

Kotłem grzewczym z podajnikiem, który spełnia kryteria programu Czyste Powietrze jest model Biowarmer - popularny od lat, firmy Cichewicz kotły c.o. 

Jakie paliwa alternatywne do pelletu są równie ekologiczne?

Dużo tańszym substytutem pelletu jest zrębka drzewna – którą praktycznie każdy z nas może produkować sam. Wystarczy rębak i dostęp do taniego drzewa. Mając gałęzie, odpady drewna możemy sami wytwarzać darmowe biopaliwo - znacznie tańsze niż pellet. Już dawno wiele gmin dostrzegło potencjał zrębki budując lokalne ciepłownie nie na pellet, a na zrębki. Oczyszczając lasy, wycinając gałęzie przy drogach i parkach – mamy darmowe paliwo do grzania. W wielu krajach zalesionych, np.: Szwecja, Norwegia, Austria czy Niemcy już dawno kotły na zrębki są bardzo popularne jako alternatywa dla pieców na pellet.

Kolejną niedocenianą alternatywą dla pelletu jest brykiet – znacznie tańszy – z trocin lub słomy. Ma podobną kaloryczność i emisję spalin. Brykiet jest ponad 60% tańszy od pelletu i można go spalać w kotłach Biowarmer z automatycznym podawaniem paliwa.

Trocina – dla wielu stolarni i tartaków to produkt uboczny produkcji drzewnej. Część firm przerabia ją na pellet czy brykiet – a część nawet rozdaje sąsiadom, nie zdając sobie sprawy, że to doskonałe ekologiczne paliwo, które można spalać w ekologicznych kotłach c.o. Biowarmer

Kotły c.o. Biowarmer to alternatywa dla pelletowych pieców z podajnikiem

Te trzy paliwa są bardzo interesującą alternatywą dla pelletu, kolejną jest też agropellet – pellet z łusek słonecznika, miskantusa itp. Jest to mniej kaloryczny granulat, z większą zawartością popiołu, który wymaga palników z mechanicznym odżużlaniem. Ale to nadal paliwo tańsze od pelletu.

Na wszystkie wymienione powyżej paliwa firma Cichewicz kotły c.o ma rozwiązania do spalania. Są to kotły c.o. z automatycznym podajnikiem, które spełniają wymogi 5 klasy emisji i ekoprojektu. Jest to ciekawa alternatywa dla pieców na pellety. Działanie ich jest podobne, ale w nich zastosowano wiele systemów bardziej zaawansowanych do automatyzacji procesu spalania:

• system mechanicznego odżużlania palnika - poprzez zastosowane serwomotory (opcja)

• system wymiennych elementów palnika ułatwia serwisowanie

• system automatycznego odpopielania

• wzmocnione przekładnie oraz śruby podawcze o zwiększonym przekroju i uzwojeniu (w zależności od modelu kotła)

Biomasa jest tańsza niż pellet, spalamy ją w sposób całkowicie automatyczny

Aby kocioł c.o. mógł spalać gorsze gatunki biomasy, paliwa nie kwalifikowane i sortowane, musi mieć odpowiednio zbudowany palnik i system podawania opału. W przeciwieństwie do standardowych kotłów c.o. na pellet, które mają palniki i podajniki odpowiednio zmniejszone, bo pellet jest paliwem 6/8 mm, granulowanym o określonej wartości nasypowej – kotły c.o. na biomasę rozdrobnioną muszą mieć większe paleniska (paliwo jest mniej kaloryczne więc musimy go więcej spalić), mocniejsze przekładnie (zrębka daje większy opór niż granulat), inne uzwojenie ślimaków (trociny, zrębki, brykiety mają inny przekrój i długość niż pellet). Dlatego podstawowa różnica między kotłem na pellet a na zrębkę jest taka, że model na pellet spala tylko to paliwo, a model na zrębki, z większym ślimakiem, spali też trociny i pellet. Model na brykiety ma największe ślimaki podawcze, poda zarówno zrębki jak i pellet czy trocinę.

Kotły Biowarmer posiadają też szereg innowacji:

system self cleaner – ruszta żeliwne lub żaroodporne ruchome

system easy air – system napowietrzenia paleniska

system 2 in 1 screw – dodatkowy ślimak w palenisku do podawania paliwa

system autoignition -  samoczynny zapłon, modulacja pracy i mocy urządzenia. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych