Jak poinformowało MC w komunikacie, na portalu www.BezpiecznyAutobus.gov.pl, można sprawdzić czy autokar, którym wysyłamy dziecko na wakacje, ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ważne ubezpieczenie OC, a także zobaczyć, czy jest wyrejestrowany albo kradziony.
- Pojazd, który nie ma ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC, nie może poruszać się po drodze – podkreślono w komunikacie MC.
Na portalu można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób - autobus, autokar i bus. Trzeba jedynie znać jego numer rejestracyjny.
Na portalu można zdobyć dane techniczne pojazdu (np. liczbę miejsc w autobusie) oraz sprawdzić stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika gromadzone są w bazie CEPiK od 2014 r.).
Jak zaznaczono w komunikacie MC, www.BezpiecznyAutobus.gov.pl to jedna z najpopularniejszych wśród rodziców bezpłatnych e-usług Ministerstwa Cyfryzacji. W e-usłudze udostępnione są dane pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce, nie można sprawdzić autobusu na przykład z Niemiec lub Austrii.
W komunikacie MC przypomniano również, że na stronie Obywatel.gov.pl lub bezpośrednio na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - wypoczynek.men.gov.pl, można znaleźć informacje na temat obozu lub kolonii, na które wyjeżdża dziecko oraz sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.
- Tylko organizatorzy, których kuratorzy oświaty umieścili w bazie wypoczynku, dostali zgodę na prowadzenie kolonii czy obozu. Organizowany przez nich wypoczynek jest nadzorowany przez: kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną – podkreślono w komunikacie MC.
Na portalu wypoczynek.men.gov.pl, można znaleźć prostą wyszukiwarkę kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, a dzięki niej informacje m.in. na temat organizatorów wypoczynku, numer zaświadczenia wypoczynku, liczbę uczestników, którą zgłosił organizator, miejsce i termin wypoczynku.