Plany ewakuacyjne oraz znaki ewakuacyjne
W budynkach publicznych niezbędne jest opracowanie planu ewakuacji, który musi zostać przygotowany jak najszybciej i aktualizowany w razie potrzeby. Pod uwagę należy wziąć rozmieszczenie pomieszczeń, ilość kondygnacji oraz wyjść. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie ewakuacji będą dobrze przygotowane i cała akcja przebiegnie sprawnie i bez zakłóceń. Taki plan bardzo często znajduje się w dostępnym miejscu w biurowcach, hotelach, restauracjach czy galeriach handlowych.
Podążanie za instrukcjami wyznaczonych osób lub też nadawanymi komunikatami jest niewątpliwie jednym z najważniejszych działań podczas ewakuacji. Jeżeli nie jest to możliwe, trzeba stosować się do zasad ogólnych oraz oznaczeń umieszczonych w newralgicznych miejscach. Na pewno warto znać przynajmniej podstawowe znaki ewakuacyjne i ich znaczenie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego zamieszania oraz opóźnień wynikających z prób rozszyfrowania danej tabliczki. Znaki ewakuacyjne są bardzo charakterystyczne i łatwo je rozpoznać na korytarzach, klatkach schodowych oraz nad drzwiami pomieszczeń. Są one zielonego koloru oraz posiadają białe piktogramy oraz obramowanie. Zastosowano na nich bardzo proste grafiki oraz symbole, które mają ułatwiać ich interpretację. Wielkość każdej tabliczki musi zostać dopasowana do odległości z jakiej mają być widoczne. Przegląd wszystkich znaków ewakuacyjnych znaleźć można w wielu miejscach w Internecie, jak na przykład na stronie https://znaki-bhp.pl/. Ich znajomość na pewno pomoże w zorientowania się w planie oraz kierunku drogi ewakuacji.
Prawdopodobnie najczęściej spotykany jest znak wyjście ewakuacyjne. Jest tak z dość oczywistych względów: droga ewakuacyjna w poszczególnych budynkach może wyglądać zupełnie inaczej, jednak w każdym z nich znajdzie się przynajmniej jedno wyjście na zewnątrz. Po wejściu na teren każdego obiektu na pewno warto zidentyfikować najbliższe drzwi ewakuacyjne.
Ewakuacja z budynku publicznego
W miarę możliwości powinno się znać przyczynę, dlaczego ewakuacja w ogóle ma miejsce. Pozwoli to na dopasowanie swoich działań do rodzaju oraz do lokalizacji zagrożenia. Na przykład jeżeli wiadomo, że pożar wybuchł w okolicy najbliższego wyjścia ewakuacyjnego, trzeba będzie się udać w kierunku innych drzwi, nawet jeżeli znajdują się one znacznie dalej.
Opuścić budynek trzeba jak najszybciej. Nie można zwlekać z działaniem ani się ociągać w celu zabrania wszystkich rzeczy osobistych. W przypadku zagrożenia tak naprawdę każda sekunda jest na wagę złota i może uratować życie. W czasie ewakuacji nie można korzystać z wind – są one zarezerwowane tylko i wyłącznie dla służb ratunkowych. Istnieje też szansa, że winda się zatnie czy zerwie, co spowoduje bardzo duże zagrożenie. Po opuszczeniu budynku trzeba udać się w odpowiednio oddalone miejsce. Zazwyczaj miejsca zbiórki ewakuacji w budynkach publicznych są wyraźnie zaznaczone. Nie powinno się z nich oddalać na własną rękę, ponieważ może to wprowadzić w błąd ratowników, którzy będą myśleć, że ktoś wciąż może przebywać na terenie obiektu. W miejscu zbiórki należy też zgłosić urazy, które mogły powstać podczas ewakuacji, problemy z oddychaniem spowodowane przez dym lub inne dolegliwości.