Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Jak wymierzyć zasłony? Dobierz długość zasłon do wnętrza

Materiał partnera 2019-11-19 17:49:00

Zasłony są bardzo dekoracyjnym elementem wystroju pomieszczenia, pod warunkiem, że są dobrze wymierzone. W innym przypadku mogą stać się nietrafionym dodatkiem. Podpowiadamy, jak prawidłowo wymierzyć długość zasłon.

Leżące zasłony do salonu to bardzo efektowny i dekoracyjny zabieg

Zasłony – od czego zależy długość zasłon

Modne i efektownie wyglądające zasłony do salonu powinny sięgać do samej podłogi (w praktyce – kończyć się około centymetr nad nią) lub nawet na niej leżeć. W kuchni, jeśli jest nieduża, można powiesić zasłony kończące się kilka centymetrów nad parapetem lub sięgające przynajmniej pięć centymetrów za niego.

Żeby jednak perfekcyjnie wymierzyć ich długość, trzeba wziąć pod uwagę sposób upięcia. Tu, gdzie liczy się każdy centymetr, trzeba wykazać się dużą dokładnością. Najlepiej użyć miarki technicznej, jest dłuższa i sztywniejsza niż tradycyjny centymetr. Na długość zasłon, poza wysokością okna i pomieszczenia wpływa także sposób upięcia. Długości zasłon nie wylicza się na podstawie wysokości pomieszczenia.

Długość zasłon a sposób ich wieszania

Jeśli zasłony będą powieszone na tradycyjnych żabkach, trzeba zmierzyć wysokość od połowy żabki do podłogi. 

W przypadku zasłon na przelotkach trzeba zmierzyć wysokość od karnisza (od góry rury) do podłogi i dodać około 3 centymetry. Podobnie będzie w przypadku zasłon wieszanych na flexach.

Decydując się na zasłony na szelkach, trzeba zmierzyć odległość między podłogą a górną krawędzią karnisza.

Przy składaniu zamówienia na zasłony szyte na wymiar trzeba pamiętać, że tkanina wymaga wykończenia w górnej i dolnej części, dlatego do wymierzonej długości dodaje się 30 centymetrów zapasu.

Zasłony leżące na podłodze – jak dobrać długość

Przy dobieraniu długości zasłon leżących na podłodze obowiązują ten same zasady, co przy planowaniu zasłon kończących się tuż nad podłogą. Jedynie w końcowym etapie do pobranego rozmiaru trzeba dodać przynajmniej 20 - 30 centymetrów. Wiele zależy od tego, jak ma wyglądać ostateczny kształt tych zasłon. Tu możliwości jest kilka, np. zasłony mogą wydawać się lekko za długie, wtedy opierają się o podłogę, można też ułożyć na podłodze określony kształt na przykład rozetę z końcówki zasłony, wtedy dodatkowa długość powinna wynosić około 30 centymetrów.

Leżące zasłony do salonu to bardzo efektowny i dekoracyjny zabieg. Trzeba tylko pamiętać, że takich zasłon nie przesuwa się, zniszczyłoby to cały efekt misternego ułożenia. Z tego też powodu zasłony leżące na podłodze są polecane do okien, których nie trzeba nimi przesłaniać. Także w pokoju dziecinnym ze względów bezpieczeństwa lepiej nie decydować się na takie rozwiązanie.

Zasłony – szerokość

Biorąc miarę na długość zasłon, warto przy okazji policzyć, jaką powinny mieć szerokość. Obecnie modne są zasłony marszczone, a te wymagają większej ilości materiału, niż wynosi szerokość karnisza. Jeśli zasłony mają być marszczone w niewielkim stopniu, wystarczy dwukrotność szerokości karnisza, ale gdy zależy nam na bardziej okazałych i gęstych fałdach, trzeba długość karnisza pomnożyć przez 2,5 - 3. Marszczenia bardzo ładnie prezentują się zarówno na zasłonach wiszących, kończących się nad podłogą, jak i tych, których końce leżą na podłodze. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując taśmy marszczące lub flexy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych