Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Jak wyczyścić historię w BIK?

Materiał partnera 2020-01-07 13:16:00

Jeżeli myślimy nad tym, by wyczyścić swoją historię w BIK, to najpewniej planujemy zakupy na raty lub chcielibyśmy wziąć kredyt. Kiedy i jak można tego dokonać?

Często mówi się o czyszczeniu BIK, bo czasem ingerencja jest możliwa

Choćbyśmy się bardzo starali, są sytuacje, w których nie da się wymazać informacji na temat zobowiązań z przeszłości. Jest jednak kilka takich, w których jest to możliwe. Pojęcie „czyszczenie BIK” kojarzy się z tym, że w dowolnej chwili możemy wpłynąć na to, jakie informacje na nasz temat są podane do publicznej wiadomości. W praktyce jest to trudne.

Jak trafiamy do BIK?

Nasze nazwisko zostaje wpisane do BIK już w chwili, kiedy wnioskujemy o kredyt. W bazie widniejemy tak długo, aż zobowiązanie jest całkowicie spłacone, gdy spłacamy w terminie też. Jednak jeśli zaczynają nam się opóźnieniach w płatnościach, to w BIK zaczynają występować wpisy negatywne. Ma to miejsce na przykład, kiedy opóźnienie przekroczyło 60 dni. Albo minęło 30 dni od chwili, kiedy zostaliśmy poinformowani o tym, że nasze dane trafią do BIK, jeżeli nie uregulujemy zadłużenia. Od momentu, kiedy spłacimy zaległości, BIK będzie przechowywał nasze dane przez 5 kolejnych lat. Wcześniej niestety nie możemy usunąć nazwiska z tego rejestru. Dlaczego zatem tak często mówi się o czyszczeniu BIK? Czasem ingerencja jest możliwa.

Kiedy da się wyczyścić BIK?

Najłatwiej o to jest wtedy, kiedy jakieś zobowiązanie całkowicie uregulowaliśmy, a raty były płacone terminowo. Wtedy wystarczy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych. Tak samo nie powinno być dużych problemów, jeśli w BIK znajdują się dane nieprawdziwe lub nieaktualne. O wyczyszczenie BIK można się starać też w sytuacji, kiedy minęło 5 lat od spłaty kredytu z przekroczeniem terminu do 60 dni.

W innych przypadkach, czyli najczęściej wtedy, kiedy mamy różne zaległe zobowiązania, wyczyścić bazy się nie da. Informacje na nasz temat mogą być przetwarzane przez BIK bez naszej wiedzy 5 lat od momentu kiedy spłacimy całe zobowiązanie.

W jaki sposób czyścić BIK?

Do BIK trafia mnóstwo informacji, ale nie znikają automatycznie. Musimy się więc o to postarać. W zależności od tego, co nas interesuje i jaką mamy wiedzę, możemy zająć się tą sprawą samodzielnie albo zlecić to profesjonalnym firmom. Jak zrobić to samemu?

Przede wszystkim musimy się zarejestrować na stronie BIK, wypełnić formularz, potwierdzić tożsamość i wygenerować raport na swój temat. Następnie musimy szczegółowo prześledzić wszystkie informacje, jakie się w nim znajdują. Możemy sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają, czy kwoty są prawidłowe, a może jest na liście coś, co już zostało spłacone? Jeżeli pojawiają się nieprawidłowości, to w zależności od tego, w jakiej instytucji było zobowiązanie, należy złożyć stosowne pismo. Powinniśmy w nim wskazać, jakie wpisy należy usunąć z BIK. Zdarza się, że dostaje się decyzję odmowną, od której oczywiście możemy się odwołać. Ma to sens pod warunkiem, że zobowiązanie, które ma być usunięte, było uregulowane najpóźniej 30 dni od powiadomienia z instytucji o tym, że dane będą przetwarzane bez zgody. Tak samo, jeśli takowego powiadomienia nie dostaliśmy w ogóle.

Więcej informacji znajdziecie na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/ 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych