Od czego rozpocząć wybór altany ogrodowej?
Od 1 stycznia 2017 roku zniknął też obowiązek zgłaszania zamiaru postawienia konstrukcji na 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych, dlatego możemy ze spokojem zacząć od przemyśleń, jaką rolę będzie pełniła w naszym ogrodzie. Czy będzie to miejsce typowo do wypoczynku, w którym rozłożymy leżaki, znajdujące się nieopodal basenu, czy będzie to forma ogrodowej oranżerii, gdzie przy gęsto wyeksponowanych roślinach, wreszcie zyskamy miejsce do czytania książek. A może altana będzie idealnym miejscem do rodzinnych, wieloosobowych spotkań, przy stole?
Altana ogrodowa Roma fot. palram.pl
Ze względu na rolę, jaką będzie pełniła nie tylko dobierzemy odpowiedni rozmiar altany, ale przede wszystkim również wyodrębnimy dla niej odpowiednie miejsce w ogrodzie.
Bo przecież altana służąca do grillowania, powinna znaleźć się gdzieś nieopodal tarasu lub kuchni. Aby przenoszenie naczyń i potraw nie wymagało pokonywania długich dystansów.
Altana typowo wypoczynkowa może znajdować się wręcz przeciwnie, nieco dalej w głębi ogrodu tak, aby można było odpocząć w naprawdę komfortowych warunkach. Sam zdecyduj, co będzie dla Ciebie najlepsze.
Pomyśl, jaką rolę ma spełniać Twoja altana, a potem...
Przygotuj optymalnie równe i solidne podłoże!
Bo choć większość nowoczesnych altan jest przygotowanych w taki sposób, by móc przymocować je do każdego rodzaju podłoża, to warto zadbać tutaj o takie, które będzie przyjemne podczas użytkowania. Zapytaliśmy sprzedawcę altan ogrodowych Palram.pl, aby sprawdzić jak się przygotować.
Najczęściej, w miejscu, gdzie ma się znajdować altana, stawia układa się kostkę brukową, w celu utwardzenia takiego podłoża. Ułożenie kostki można zlecić fachowcom, ale można też wykonać takie podłoże samodzielnie.
Nowoczesna altana Milano postawiona na kostce brukowej fot. palram.pl
Altanę można także usytuować na betonowej wylewce, specjalnym konglomeracie lub na powierzchni z desek. Wiele zależy od tego, jak zaaranżowane jest otoczenie. Pamiętaj, że dekoracyjna przestrzeń, którą będzie tworzyła altana i podłoże, muszą współgrać z resztą otoczenia.
Niektóre altany, np. drewniane, może również postawić po prostu na ziemi. Przy takiej metodzie, wystarczy jedynie wyrównać glebę na której stanie altana, a później (jeżeli jest to wymagane), przytwierdzić ją specjalnymi kotwami.
Uwaga! Dobierając altanę, a następnie przygotowując odpowiednie podłoże, za każdym razem pamiętaj o tym, aby zachować zapas z każdej ze stron. Wówczas w razie pomyłki przy odmierzaniu, będziemy mieli możliwość spokojnego zakotwiczenia elementów konstrukcyjnych altany.
Czy altana ogrodowa to dobry pomysł na dekorację w ogrodzie? Oczywiście, że tak, bo oprócz pięknej ogrodowej konstrukcji, otrzymujemy również solidną przesłonę przed deszczem i wiatrem. Decydując się na posiadanie altany ogrodowej, możemy być pewni, że w swoim ogrodzie będziemy mogli wypoczywać niezależnie od warunków pogodowych. A to wydaje się być najważniejsze, ale wszystkich fanów sezonu ogrodowego i posiadaczy pięknej roślinności.