Wina czerwone zajmują wśród win szczególną pozycję, gdyż znane są przede wszystkim za ich niesamowity smak i dużą różnorodność. Świetne na romantyczny wieczór oraz rodzinną kolację, mają bogatą historię i kryją w sobie niesamowite tajniki winiarskiej sztuki. Jak wygląda sam proces ich wytwarzania?
Winogrona
Na samym początku mamy najważniejszy składnik, czyli owoce (w tradycyjnej sztuce winiarskiej będą to przede wszystkim winogrona). Pierwszym krokiem jest odszypułkowanie oraz zgniecenie owoców. Właśnie w taki sposób powstaje potrzebny nam w dalszych procesach moszcz.
Siarkowanie
Do win dodaje się dwutlenek siarki, który zapewnia trunkom dłuższą trwałość, pozbywając się większości bakterii. Ten krok zabezpiecza również wino przed zbytnią oksydacją, więc jest niezwykle ważny. Dodatkowo przy siarkowaniu doświadczony winiarz może zadecydować o dosłodzeniu moszczu i pozostałej zawiesiny, jeśli uzna to za konieczne.
Maceracja
Maceracja jest procesem, który zapewnia winom ich intensywną barwę oraz ubogaca je w niezbędne taniny. To właśnie czas, w którym moszcz ma kontakt ze skórkami winogron umożliwia macerację. Dlatego też wina białe czy różowe będą miały krótszy kontakt ze skórkami, zaś wina czerwone odwrotnie – maceracja trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dni, choć czas ten uzależniony jest od praktyk konkretnego winiarza. Procesowi temu często towarzyszy również mieszanie, w którym to moszcz gromadzący się na dnie jest wylewany na kożuch, który tworzy się na powierzchni. Równolegle trwa również fermentacja.
Dojrzewanie
Dojrzewanie to etap najdłuższy przy produkcji wina i może potrwać nawet kilka do kilkunastu lat. Wino takie wlewa się do stalowych kadzi bądź drewniany (najczęściej dębowych) beczek, by odstało i ustabilizowało się. W tym czasie trunek nabiera swojego ostatecznego bukietu, wzbogacając się o aromaty z drewna bądź zachowując lżejszy charakter w metalowych kadziach.
Butelkowanie
Ostatni krok to filtracja wina, w której wyniku odcedza się wszelkie zawiesiny i elementy stałe, które brały udział w fermentacji. Po filtracji wino zostaje zabutelkowane i trafia do sklepów, a potem na nasze stoły. W tym momencie możemy już delektować się wybitnym smakiem naszego ulubionego Cabernet Sauvignon czy Malbeca, wiedząc jak wiele pracy, wiedzy i doświadczenia złożyło się na powstanie tych niesamowitych win.