Część kuchenna
W przypadku aneksu kuchennego mamy zazwyczaj do wykorzystania tylko jedną lub dwie ściany, przy których możemy umieścić szafki. Może to sprawiać pewne trudności w wygodnym rozplanowaniu niezbędnych elementów. Idealną sytuacją jest gdy lodówka, kuchenka i zlew znajdują się na planie trójkąta równobocznego, wtedy gotując ograniczamy do minimum pokonywane odległości. Żeby powiększyć przestrzeń roboczą można zdecydować się też na wyspę lub pół-wyspę kuchenną.
Ponieważ kuchnia w tym przypadku jest otwarta, konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację, tak by zapach gotowania nie zostawał na sofie lub fotelach w salonie. W tym celu warto wybrać okap dobrej jakości i o wysokich parametrach technicznych, duże znaczenie będą też miały zamontowane w nim filtry. W sklepach znajdziemy wiele różnych okapów, część z nich wymaga podłączenia do wentylacji, inne mogą być zamontowane pod szafkami, dlatego już na początku urządzania aneksu warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze.
Salon
Część salonowa powinna sprzyjać relaksowi i chociaż częściowo odcinać nas od przestrzeni kuchennej. Wyznaczenie strefy wypoczynkowej można osiągnąć na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie akcentu kolorystycznego na ścianie. Innym może być położenie dywanu lub ustawienie mebli do siedzenia „tyłem” do części kuchennej. Elementem oddzielającym od aneksu może też być stół jadalniany, wyspa lub ażurowa zabudowa.
Chociaż salon i kuchnia mają zachowywać odrębność, nadal są częścią jednego pomieszczenia, dlatego ważne jest zadbanie o jednolitą kolorystykę i styl. Na przykład dobrze wygląda, gdy kolor szafek kuchennych występuje też na meblach w salonie. Pamiętajmy, że ciekawym rozwiązaniem są też wnętrza mono, gdzie korzystamy z różnych odcieni jednego koloru - pozwoli to zachować spójność, przy jednoczesnym wyznaczeniu stref.
O czym jeszcze pamiętać?
Najmniej wdzięcznym elementem urządzania aneksu kuchennego jest umiejscowienie instalacji. O ile rynek pierwotny w Warszawie pozwala na znalezienie mieszkań przystosowanych do salonów z aneksem już na etapie budowy, tak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, często konieczne jest przenoszenie instalacji. Jest to kłopotliwe szczególnie w przypadku odpływów, które mogą wymagać podnoszenia podłogi w celu zapewnienia odpowiedniego spadku. W związku z tym już na etapie projektu należy rozważyć czy zrobienie aneksu w danym miejscu ma sens.
Kolejnym ważnym elementem jest podłoga. Częstym rozwiązanie jest podzielenie pomieszczenia i wyłożenie części kuchennej płytkami, a salonu panelami lub wykładziną. Oczywiście takie podejście ma swoje plusy, ale nie jest jedyną opcją. Korzystając z bogatej oferty sklepów budowlanych możemy wybrać na przykład panele o wysokiej klasie ścieralności, które również mogą być zastosowane w części kuchennej, albo płytki imitujące wyglądem drewniane panele.
Podsumowując, aby stworzyć najlepszy salon z aneksem kuchennym należy dokładnie przemyśleć projekt i żadnego elementu nie pozostawiać przypadkowi. Wtedy każda z części będzie mogła spełniać swoją funkcję, a korzystanie z nich będzie wygodne i przyjemne.
Wiele ciekawych mieszkań, m.in. z aneksem kuchennym, znajdziesz na obido.pl.