Szacuje się, że nawet co drugi dorosły Polak spłaca bankowe zobowiązania (dane: Biuro Informacji Kredytowej). Tak duże zainteresowanie potwierdza rosnąca liczba zapytań w porównywarce kredytowej. Warto jednak mieć świadomość, że najwięcej problemów z terminowym uregulowaniem miesięcznych rata mają młode osoby – do 24 roku życia.
Wynika to przede wszystkim z pochopnie podejmowanych decyzji, efektem czego jest niedostosowanie wysokości miesięcznej raty do możliwości finansowych. To z kolei prowadzi do pierwszych problemów, które – o ile nie zostaną zahamowane – mogą skutkować nawet wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Można jednak tego uniknąć, stosując się do poniższych wskazówek.
Czy na pewno potrzebujesz kredytu?
Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu pod wpływem chwili. Emocje wcale nie są dobrym doradcą, ponieważ przez nie można dokonać niesłusznego wyboru.
Zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz pożyczyć pieniądze z banku. Czy planowany wydatek rzeczywiście jest pilny? Być może będziesz w stanie chwilę poczekać i zrealizować zakup za gotówkę? Jeżeli jest to niemożliwe, nie pozostaje nic innego jak złożyć wniosek.
Oceń realnie swoją sytuację materialną
Chcąc zaciągnąć kredyt bankowy, bądź realistą. Na chłodno oszacuj swoją sytuację materialną, przeliczając wysokość wynagrodzenia i ponoszonych kosztów. Zweryfikuj czy na pewno będziesz w stanie spłacać zobowiązanie - nawet wtedy, gdy zaskoczy Cię nieprzewidziany wydatek lub gdy pojawią się przejściowe kłopoty finansowe.
Porównaj dostępne oferty
Jeżeli jesteś przekonany, że musisz ubiegać się o kredyt bankowy, zestaw ze sobą dostępne oferty. Nie musisz jednak zbierać danych samodzielnie - wystarczy, że skorzystasz z informacji zamieszczonych w porównywarce kredytów samochodowych, gotówkowych itp. Dzięki temu szybko i bez konieczności wychodzenia z domu dowiesz się, który bank przygotował ofertę na korzystnych warunkach finansowych.
Nie musisz obawiać się kredytów bankowych - grunt to podjąć decyzję, która jest wynikiem dogłębnych analiz.