Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Firma pożyczkowa, bank czy parabank - gdzie pożyczać pieniądze?

cir 2018-05-23 09:38:00

Pożyczkę otrzymasz dziś nie tylko w banku – na polskim rynku działają jeszcze firmy pożyczkowe i parabanki. Czy wiesz, jaka jest między nimi różnica? Dowiedz się, gdzie bezpiecznie pożyczysz pieniądze.

Wiele firm pożyczkowych przygotowuje promocje dla nowych klientów ? pierwszą pożyczkę można otrzymać bez ponoszenia kosztów

Na jakiej zasadzie działają firmy pożyczkowe?

Firmy pożyczkowe bardzo często są określane jako „pozabankowe”, aby zaakcentować, że nie są one bankami. Na gruncie prawa polskiego ich działalność jest uregulowana ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Dla potencjalnego klienta oznacza to, że kredytodawca jest zobowiązany podać m.in.:

stopę oprocentowania kredytu,

całkowitą kwotę kredytu,

czas obowiązywania umowy,

wysokość rat.

Osoba zainteresowana może też zażądać od firmy pożyczkowej bezpłatnego projektu umowy, aby zapoznać się z jego treścią. W efekcie potencjalny klient otrzymuje wszystkie niezbędne informacje, na podstawie których może podjąć decyzję, czy wzięcie pożyczki w danej firmie, będzie dla niego korzystne. Wspomnieć przy tym warto, że wiele firm pożyczkowych przygotowuje promocje dla nowych klientów – pierwszą pożyczkę można otrzymać bez ponoszenia kosztów.

Klienci obawiający się oszustwa, powinni sprawdzić, czy firma, której ofertą się zainteresowali, należy do Związku Firm Pożyczkowych. Instytucja ta powstała w 2013 r. i zrzesza jedynie rzetelne, przestrzegające standardy biznesowe oraz etyczne firmy pożyczkowe udzielające szybkich, krótkoterminowych pożyczek. Przykładem takiej firmy pożyczkowej, należącej do tego Związku, jest np. Lendon.

Banki – co warto wiedzieć o ich działalności?

Na polskim rynku działa co najmniej kilkanaście banków. Ich działalność jest regulowana przez kilka ustaw, np.:

ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe,

ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych,

ustawę z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

Aby zapewnić bezpieczeństwo klientom, banki są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Osoby deponujące środki np. na oszczędnościowym rachunku bankowym mogą mieć pewność, że nawet, gdy bank ogłosi upadłość, nie pozostaną bez pieniędzy –  zarówno banki komercyjne, jak i SKOK-i są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pożyczkę możesz otrzymać zarówno w firmie pożyczkowej, banku, jak i parabanku. Jednak tylko bank ma prawo wykonywać następujące czynności:

przyjmować wkłady pieniężne,

udzielać kredytów,

prowadzić rachunki bankowe,

emitować bankowe papiery wartościowe.

Aby mieć pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne, najlepiej zrobisz, zakładając rachunek bankowy w banku. Do tej instytucji powinieneś też udać się po kredyt hipoteczny.

Czy pożyczanie w parabankach jest bezpieczne?

Parabanki często są niesłusznie mylone z bankami. Prawidłowe rozróżnienie banku od parabanku pozwala uchronić się przed sporymi kłopotami. W polskim prawie na próżno szukać definicji parabanku. Patrząc jednak na zakres działalności tych podmiotów, można powiedzieć, że wykonują one usługi zbliżone do banków. Gdzie zatem różnica? Działalność parabanków nie jest uregulowana w ustawach, a same parabanki nie są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Bankowego.

Aby przyciągnąć do siebie klientów, parabanki często oferują rozmaite inwestycje, kusząc wysokim oprocentowaniem. Jeżeli chodzi o pożyczki, to nie zawsze sprawdzają one sytuacji finansowej potencjalnego klienta, ale – co za tym idzie – oprocentowanie czy opłaty dodatkowe związane z uruchomieniem pożyczki są wyższe niż w banku czy firmie pożyczkowej.

Fakt, że nad działalność parabanków nie czuwa żadna instytucja, sprawia, że korzystanie z usług tych podmiotów jest bardzo ryzykowne. Wystarczy wskazać choćby tzw. aferę Amber Gold – osoby, które skusiło zainwestowanie w złoto, potraciły często wszystkie swoje oszczędności. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych