Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Egzamin ósmoklasisty a egzamin gimnazjalny. Czym się będą różnić?

dm, portalsamorządowy.pl 2018-06-10 13:00:00

W przyszłym roku będziemy mieli dwa równoległe egzaminy, gimnazjalny i ósmoklasisty. Czy będą przeprowadzane w tym samym czasie? Jak to będzie technicznie rozwiązane? Odpowiada Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Za kilka dni uczniowie III klas gimnazjów dowiedzą się, jak poszło im na egzaminie gimnazjalnym. Za rok o tej porze na wyniki będą czekali uczniowie ostatniego rocznika, który przystąpi do egzaminu gimnazjalnego i pierwszy rocznik, który będzie miał za sobą egzamin ósmoklasisty. Czy egzamin ósmoklasisty będzie się różnił od egzaminu gimnazjalisty?

Marcin Smolik: Różnice będą i w zakresie merytorycznym, czyli tego, co będzie sprawdzane, i w zakresie - nazwijmy go tak - technicznym.

Różnice w zakresie merytorycznym wynikają z różnic w podstawie programowej. Przez najbliższe trzy lata, czyli w roku 2019, 2020 i 2021, egzamin ósmoklasisty będzie sprawdzał to, czego dzieci uczyły się w szkole podstawowej od klasy IV do VI, czyli będzie sprawdzał wymagania zapisane w starej podstawie programowej, oraz to, czego uczyły się w klasie VII i VIII, czyli zgodnie z nową podstawą programową z 2017 r. Te różnice są mniejsze lub większe w zależności od przedmiotu. W przypadku języka obcego różnice nie są gigantyczne.

W przypadku matematyki nowa podstawa programowa jasno określa po raz pierwszy, które wymagania podstawy programowej znajdą się na egzaminie, a których wymagań nie będzie - nauczyciele będą je mogli realizować jeszcze po egzaminie, czyli w maju i czerwcu.

Jeśli chodzi o język polski, to różnica wydaje mi się największa między podstawami programowymi. Po pierwsze: na egzaminie ósmoklasisty po raz pierwszy pojawią się pytania z lektur dla klasy VII i VIII i o ile tych lektur dla gimnazjum było tylko kilka, to dla klasy VII i VIII jest 19 pozycji, ale niektóre z nich to wiersze. Będą więc pytania dotyczące lektur. Dużo większy będzie też nacisk na to, na co też większy nacisk kładzie podstawa programowa dla szkoły podstawowej, czyli na tzw. umiejętności retoryczne, a więc tworzenia własnej wypowiedzi.

Różnica techniczna między egzaminem gimnazjalnym a egzaminem ósmoklasisty polega natomiast przede wszystkim na tym, że we wszystkich arkuszach: z polskiego, matematyki i języka obcego będzie więcej zadań otwartych - takich, w których zdający sami formułują odpowiedź, wpisują ją lub - jak w przypadku matematyki - muszą przedstawić cały tok rozumowania, czyli pełne rozwiązanie zadania, a nie tylko zaznaczyć odpowiedź.

Czytaj całość - tutaj.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych