Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie korzyści z posiadania z konta w banku i zachęcenie swoich bliskich seniorów w pomysłowy sposób do założenia takiego konta i korzystania z niego na przykład online. Poprzez taką międzypokoleniową współpracę uda się pokazać, że korzystanie z rachunku bankowego, Internetu i bankowości elektronicznej jest proste, bezpieczne i wygodne.
Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkół wyższych. Uczestnicy muszą przygotować pracę – materiał informacyjny, który będzie przedstawiał korzyści z posiadania i korzystania z konta w banku przez osoby starsze. Do wyboru są cztery kategorie prac w zależności od wieku i poziomu szkoły. Można je wykonywać indywidualnie lub zespołowo.
ZUS przyjmuje zgłoszenia do 12 listopada, a prace należy przesłać do 10 grudnia 2021 r. Łączna pula nagród dla laureatów wynosi 35 tys. zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej konkursu „Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku” oraz u koordynatorów ZUS ds. komunikacji społecznej i edukacji w każdym oddziale ZUS w całej Polsce.
Płock: Aneta Kokosza, tel. 242625271 wew. 2518
e-mail aneta.kokosza@zus.pl
Radom: Edyta Kępka, tel. 483856351
e-mail edyta.kepka01@zus.pl
Siedlce: Agnieszka Drzewowska, tel. 256401663, 509871464
e-mail agnieszka.drzewowska@zus.pl
Warszawa I: Emil Wratny, tel. 225382027, 502007397
e-mail emil.wratny@zus.pl
Warszawa II: Paulina Aniszewska, tel. 225902500, 502007577
e-mail: paulina.aniszewska@zus.pl
Warszawa III: Anna Piasecka, tel. 228904355, 502445972
e-mail anna.piasecka01@zus.pl
W szkole o ubezpieczeniach
ZUS przypomina, że jak co roku organizuje też zajęcia dla młodzieży, których celem jest budowanie świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie obowiązującego w naszym kraju systemu ubezpieczeń społecznych i przekazywanie praktycznych informacji przyszłym pracownikom i przedsiębiorcom.
Uczyć o ubezpieczeniach można młodzież w każdym wieku, stąd też projekty edukacyjne ZUS dostosowane jest do wieku uczniów i metod, które są używane na danym etapie kształcenia. Urząd zachęca do nawiązania współpracy. Zapewnia przy tym bezpłatne materiały dydaktyczne oraz wsparcie merytoryczne dla nauczycieli. Pomocą w realizacji projektów służą koordynatorzy ds. komunikacji społecznej i edukacji.
Niewątpliwie wiedza o systemie ubezpieczeń społecznych najbardziej potrzebna będzie osobom, które już niedługo wejdą na rynek pracy. „Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny przeznaczony właśnie dla nich, tzn. uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawiera treści z podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie oraz podstawy programowej kształcenia w zawodach, m.in. technik rachunkowości, technik administracji, technik handlowiec oraz technik ekonomista.
Olimpiada – zgłoszenia do 29 października
Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS” jest Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Laureaci otrzymują od współpracujących z ZUS uczelni – takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – indeksy na kierunki studiów, które są związane z tematyką Olimpiady (czyli prawo, polityka społeczna, organizowanie rynku pracy, finanse i rachunkowość), lub dodatkowe punkty w rekrutacji. Dodatkowo laureaci otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak laptopy, tablety, czytniki e-booków. Nagradzamy także zwycięskie szkoły oraz nauczycieli prowadzących. Zgłoszenia przyjmujemy do 29 października.