Co warto wiedzieć o polskim e-sporcie?
Polska jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego flagowego wydarzenia e-sportowego: czyli imprezy o nazwie Intel Extreme Masters (IEM) Katowice. Turniej — jeden z filarów rywalizacji opartej o znaną grę e-sportową Counter-Strike: Global Offensive — odbywa się w Katowicach, mieście znanym wszystkim Polakom z przemysłu wydobywczego, który w jeszcze nie tak dawnych czasach był motorem napędowym Śląska i całego naszego kraju. E-sport przyniósł miastu coś w rodzaju renesansu, rozwijając branżę technologiczną i zachęcając radę miasta do pracy nad inicjatywami skoncentrowanymi na grach i e-sporcie. Miasto rozpoczęło kampanię marketingową o nazwie „Katowice dla odmiany”, która ma silny wpływ między innymi także na rywalizację e-sportową.
Nasz kraj ten jest także domem dla niektórych z najbardziej wpływowych na świecie graczy w CS:GO i Dota ), w tym Jarosława „pasha” Jarząbkowskiego i Michała „Nisha” Jankowskiego. W najwyższej klasie rozgrywkowej turnieju League of Legends w Europie, czyli LEC, bierze udział aż 27 graczy z Polski, w tym prawdopodobnie najsłynniejszy obecnie polski zawodnik, Marcin „Jankos” Jankowski, który gra w lidze G2 Esports.
Polska ma też własną najwyższą ligę League of Legends, zwaną Ultraliga. Zawody te są częścią szerszego cyklu EU Masters i zapewniają dzięki temu polskim zespołom aż cztery miejsca w turnieju. Polska drużyna AGO ROGUE, z akademii Rogue Esports, wygrała nawet EU Masters w 2020 roku.
Jeśli chodzi o zespoły e-sportowe, polscy gracze odnosili w przeszłości wiele imponujących sukcesów, głównie w CS:GO. Prawdopodobnie największymi obecnie polskimi organizacjami są AGO Esports i Illuminar Gaming. Klub piłkarski Wisła Kraków także prowadził jeszcze do niedawna oddział e-sportowy, ale zakończył swoją działalność z uwagi na problemy finansowe oraz skupienie się na awansie zespołu futbolowego do Ekstraklasy.
Ponadto Team Kinguin, jedna z najbardziej znanych organizacji e-sportowych w Polsce, nie wystawia już konkurencyjnych składów, ale wcześniej wystawiała odnoszące sukcesy drużyny w rozgrywkach CS:GO. Najbardziej utytułowanym polskim składem wszech czasów jest jednak tak zwana „Złota Piątka”, czyli w pełni polski skład, który grał w Counter Strike: Global Offensive w barwach drużyny Virtus.Pro i dominował na scenie przez wiele lat. Skład ten wygrał ESL One Katowice Major w 2014 roku.
Polska jest także siedzibą dla imponującej liczby firm związanych z e-sportem. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest przedsiębiorstw jest Kinguin, który posiada dwa wysokiej klasy centra wydajności (Esports Performance Center i Kinguin Esports Lounge) umożliwiające drużynom i organizacjom e-sportowym organizowanie bootcampów, organizowanie spotkań i budowanie zespołów. Inną dobrze znaną polską nazwą jest Frenzy, firma produkcyjna znana z lokalnych transmisji dużych wydarzeń e-sportowych, a także z produkcji lokalnych wydarzeń w Polsce. InSTREAMLY, platforma do zarządzania streamerami, również wywodzi się z Polski, podobnie jak Challenger Project, jeden z finalistów edycji ESI 2022 The Clutch.
Warto tutaj nadmienić także szeroko rozpowszechniony rynek sponsorski — czołowi gracze i drużyny wspierani są przez liczne firmy z polskim kapitałem, z różnych branż. Na liście znajdziemy między innymi znakomitego, międzynarodowego bukmachera sportowego. Ale wśród firm sponsorujących rozgrywki e-sportowe znajdziemy także wiele innych zaskakujących nazw!
Nasz kraj ma ogólnie silny związek z grami wideo, e-sportowymi i zwykłymi. Polski rząd dodał na przykład stworzoną przez Polaków grę wideo This War of Mine do programu nauczania w szkołach, a polski deweloper CD Projekt Red stoi za grami Wiedźmin i Cyberpunk, jednymi z najpopularniejszych serii gier na świecie.
Uznanie ze strony władz
Polskie władze bez żadnych problemów traktują rozgrywki e-sportowe na równi z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi. Polska ustawa o sporcie została zaktualizowana w 2017 r., stwierdzając, że „każda forma współzawodnictwa opartego na aktywności intelektualnej, której celem jest osiągnięcie wyniku sportowego” powinna być traktowana jako sport.
Najważniejsze turnieje i ligi
W Polsce odbywa się IEM Katowice, jeden z najważniejszych i najbardziej pożądanych turniejów e-sportowych w europejskim kalendarzu. Turniej jest również jednym z najdłużej trwających turniejów CS:GO w Europie, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Inne istotne imprezy to na przykład:
• ESL Mistrzostwa Polski,
• Polska Liga Esportowa,
• IEM Katowice,
• Red Bull Solo Q Poland,
• King of Poland,
• Ultraliga.
Najbardziej znane organizacje e-sportowe
Należy pamiętać, że nie jest to w pełni wyczerpująca lista, a brak jakiegoś zespołu nie oznacza oczywiście, że ta drużyna nie jest godna uwagi.
• AGO Esports,
• IZAKO Boars,
• Devils.one,
• PACT,
• Illuminar gaming.
Stowarzyszenia narodowe / federacje
Najważniejsze organizacje e-sportowe w naszym kraju, ale mające zasięg międzynarodowy to między innymi:
• Esports Association Poland,
• Polish Games Association.
Inicjatywy edukacyjne
Esports Association Poland organizuje na przykład liczne turnieje e-sportowe dla dzieci i młodzieży w naszym kraju — zazwyczaj w okresie wakacyjnym. Ponadto Kinguin i organizacja e-sportowa Devils.one nawiązały współpracę z Akademią Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie, aby uruchomić pierwszy w Polsce program studiów licencjackich z e-sportu.