Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Doskonalenie policjantów w zakresie terroru kryminalnego

dm, KWP 2019-10-26 09:33:00

W ramach lokalnego doskonalenia zawodowego policjantów, w dniach 21-23 października w miejscowości Podgóra oraz na terenie strzelnicy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, odbyło się szkolenie pt. "Akty terroru kryminalnego - zachowanie na miejscu zdarzenia z użyciem materiałów wybuchowych, współdziałanie służb, prowadzenie śledztwa powybuchowego", "Oględziny miejsca pożaru", "Oględziny miejsca wybuchu".

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Zarząd w Radomiu oraz Wydział do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP i Laboratorium Kryminalistyczne KWP z s. w Radomiu. W szkoleniu brali udział policjanci z zespołu oraz grup do spraw Aktów Terroru Kryminalnego z KWP zs. w Radomiu, funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych garnizonu mazowieckiego, w tym technicy kryminalistyki i przewodnicy z psami do wykrywania materiałów wybuchowych, policjanci z pionu dochodzeniowo-śledczego oraz biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu.

Szkolenie było podzielone na trzy etapy. Pierwszy realizowany w formie konferencji poświęcony był szeroko pojętym treściom dotyczącym materiałów wybuchowych i pirotechnicznych. Biegli z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Laboratoriów Kryminalistycznych KWP w Kielcach i Krakowie poruszyli zagadnienia dotyczące charakterystyki materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, sposobu ich wytwarzania oraz rozpoznawania urządzeń wybuchowych, odnieśli się do tematyki związanej z oględzinami miejsca wybuchu.

Przedstawiciele Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP przybliżyli strukturę i funkcjonowanie grup do Spraw Aktów Terroru Kryminalnego w kraju, jak również omówili obowiązujące przepisy w zakresie zwalczania aktów terroru, przedstawili również organizację oględzin miejsca zdarzenia po wybuchu. Koordynator organizacji używania i utrzymania psów służbowych w KWP z s. w Radomiu omówiła wykorzystanie psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Drugi dzień szkolenia tj. 22.10.2019 roku, poświęcony był zajęciom praktycznym. Zapoczątkowały je cztery kontrolowane wybuchy przygotowane na terenie strzelnicy 42 Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu przez funkcjonariuszy wydziału. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu oraz zespół medyczny z KWP z s. w Radomiu.

Zadaniem uczestników było wykonanie, w ramach współdziałania różnego rodzaju służb, czynności na miejscu zdarzenia wybuchowego, podział dowodzenia i odpowiedzialności, podział zadań podmiotów realizujących czynności minersko-pirotechniczne, oględzin miejsca wybuchu w ramach śledztwa powybuchowego, zabezpieczenie śladów i dowodów dotyczących materiałów wybuchowych na miejscu zdarzenia, utrwalenie wiadomości i umiejętności szeroko pojętego bezpieczeństwa podczas prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych.

Ostatni dzień seminarium, tj. 23.10.2019 roku, pozwolił na prezentacje zabezpieczonych śladów i dowodów dotyczących użycia samodzielnych urządzeń wybuchowych przez sprawcę oraz omówienie prawidłowego zabezpieczenia tych śladów.

Zorganizowane w ramach szkolenia warsztaty pozwoliły uczestnikom na wymianę wiedzy i doświadczeń. Współdziałanie wielu służb, ze względu na zakres kompetencyjny, umożliwiły optymalizację i weryfikację stosowanych rozwiązań.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych