Regularny przegląd zębów to również najlepszy sposób na ogólną ocenę stanu jamy ustnej.
Profilaktyka dzieci i dorosłych
Regularne wizyty u dentysty powinny odbywać już małe dzieci. Odpowiednio częsta kontrola pozwala na dokładną ocenę higieny i kondycji zębów mlecznych, a także wrastających zębów stałych. Dentysta może też szybko wykryć obecność niekorzystnych nawyków u dziecka. Dzięki temu częstsze wizyty pozwalają na szybsze, a tym samym skuteczniejsze leczenie za pomocą aparatów ortodontycznych oraz odpowiednich ćwiczeń eliminujących dysfunkcje. U dzieci badanie stomatologiczne powinno być przeprowadzane co 3 miesiące, natomiast u dorosłych co 6 miesięcy. W zależności od stanu jamy ustnej pacjenta, lekarz stomatolog może wydłużyć lub skrócić te okresy.
Skuteczna ocena higieny zębów
Regularne badanie stomatologiczne to skuteczny sposób na obiektywną ocenę higieny osobistej jamy ustnej, a także weryfikację prawidłowości szczotkowania oraz nitkowania zębów. Dentysta może także na bieżąco ustalać z pacjentem najlepszą metodę oczyszczania, udzielać mu instruktażu oraz zalecić zmianę pasty lub zastosowanie płukanki. Częste wizyty u stomatologa pozwalają na aktywne sprawdzanie stanu uzębienia oraz obecności nazębnej płytki bakteryjnej. Jeżeli nie jest ona regularnie usuwana, może stwardnieć i doprowadzić do powstawania kamienia nazębnego. Przyczynia się on do rozwoju próchnicy i powoduje wiele chorób przyzębia, a także jest niemożliwy do usunięcia za pomocą tradycyjnej szczoteczki.
Diagnozowanie próchnicy i złych nawyków
Wczesne rozpoznanie próchnicy znacząco ogranicza dalszą destrukcję tkanek, a także umożliwia mniej inwazyjne, łatwiejsze i tańsze leczenie. W wielu przypadkach wskazane jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego do diagnozy. Oprócz wykrycia ognisk próchnicy, zapewnia ono rozpoznanie wszystkich ewentualnych patologii znajdujących się w kości tkanek wokół zęba. Istnieje bardzo wiele złych nawyków, które mogą prowadzić do próchnicy oraz niekorzystnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej. Częstsze wizyty u stomatologa pozwalają na bardziej regularne sprawdzanie bieżących uszkodzeń. Stomatolog może też poinformować pacjenta o nieodpowiednich nawykach oraz udzielić mu konsultacji zapobiegawczej.
Profilaktyczna protetyka
Regularne wizyty u dentysty konieczne są również wtedy, gdy pacjent nie korzysta już ze swoich własnych zębów. Użytkowanie protez wpływa na podłoże w jamie ustnej, przez co z czasem przestają one idealnie pasować. Prowadzi to często do nieprawidłowego sposobu gryzienia i żucia, a także zaburza prawidłową mowę i bywa przyczyną odleżyn. Odpowiednio częste wizyty u protetyka to najlepszy sposób na odnowienie protezy, szybkie wykrycie zaburzeń w zwarciu oraz ocenę obszaru błony śluzowej jamy ustnej znajdującej się pod protezą. Podczas wizyty kontrolnej możliwe jest także wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych, które w początkowym stadium są całkowicie wyleczalne.
Ochrona ogólnego stanu zdrowia
Regularne wizyty u stomatologa pozwalają także na skuteczniejszą ochronę ogólnego stanu zdrowia. Na podstawie symptomów w jamie ustnej wykryć można bardzo wiele schorzeń ogólnoustrojowych. Zdjęcia rentgenowskie szczęk pozwalają dentystom na diagnozowanie wielu nieprawidłowości niewidocznych gołym okiem. Ma to szczególne znacznie w przypadku wyniszczających i groźnych chorób, które postępują bardzo szybko i jednocześnie wykazują niewiele symptomów. Dlatego częste badania kontrolne są najlepszym sposobem na ogólną ochronę zdrowia. Pozwalają one również na znaczne ograniczenie wydatków związanych z ochroną zębów. Odpowiednio wczesna identyfikacja problemów oraz oddawanie się zabiegom zapobiegawczym jest znacznie mniej kosztowne, niż wieloetapowe i długotrwałe leczenie poważnych schorzeń przyzębia.
Konsultacja: Gabinet stomatologiczny Allecoudent Poznań