Czym jest geragogika?
Skupia się ona przede wszystkim na ludziach starzejących się i seniorach. To dyscyplina, która zapoczątkowana została już w 1956 roku w Niemczech i początkowo miała za zadanie kształcenie i wychowywanie osób w wieku podeszłym. Obecnie jej priotytety są bardziej rozbudowane i koncentrują się na pedagogicznym podejściu do różnych aspektów życia seniorów. Jednym z istotnych celów geragogiki jest wzrost znaczenia starości wśród społeczeństwa, a także dokładne poznanie procesu, jakim jest starzenie się.
Co więcej, kierunek ten stara się również zdiagnozować pozycję seniorów w różnych kręgach etnicznych czy kulturowych. Jak podkreślają dydaktycy, ma on też dążyć do opracowania odpowiednich środków oraz metod pozwalających na opiekę nad osobami starszymi.
Dla kogo jest ten kierunek?
Opieka nad osobami starszymi obejmuje m.in. naukę o zdrowiu, pracę socjalną i pomoc społeczną, a także higienę i dietetykę, dzięki którym będzie mogła poprawić się jakość życia osób w podeszłym wieku. Dlatego kierunek ten to idealne rozwiązanie dla osób, które swoją przyszłość wiążą z pracą w ośrodkach uzdrowiskowych czy zajmujących się nauczaniem i aktywizowaniem seniorów. To również propozycja dla tych, którzy karierę zawodową chcą kontynuować na stanowisku opiekuna np. w placówkach opieki paliatywnej czy sanatoriach mających na celu wspieranie podopiecznych w trudnych życiowych chwilach.
Geragog to osoba, która powinna przede wszystkim mobilizować inne osoby do działania i odpowiednio je motywować. Musi umieć okazywać wsparcie i troskę osobom w podeszłym wieku oraz zachęcać je do aktywności, a także organizowania czasu wolnego.
Czy warto studiować geragogikę?
Studia z geragogiki dostępne są na wielu uczelniach i wchodzą w skład oferty studiów podyplomowych. Wraz ze zwiększającą się liczbą osób w starszym wieku, będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, co powinno przełożyć się na tworzenie nowych stanowisk pracy. Zmiany te niejako zostaną wymuszone sytuacją społeczną i coraz większą liczbą seniorów. Absolwenci tej specjalności będą więc mogli podjąć pracę na różnych polach, co w przyszłości być może przyczyni się do wzrostu znaczenia tego kierunku.