Art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego najczęściej znajduje zastosowanie w umowie sprzedaży. Z powodzeniem może być jednak stosowany także w innych umowach, w których dłużnik zobowiązał się do uiszczenia wierzycielowi oznaczonej sumy pieniężnej. Dla przykładu w akcie notarialnym obejmującym umowę o dożywocie lub umowę renty odpłatnej nabywca może poddać się egzekucji w zakresie zapłaty comiesięcznych świadczeń, w kwocie uzgodnionej ze zbywcą. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku umów stosowanych w Funduszu Hipotecznym DOM.
Co to oznacza w praktyce?
Jeśli nabywca nieruchomości spóźni się z wypłatą renty, chociażby o jeden dzień, jej dotychczasowy właściciel może wystąpić do sądu o nadanie aktowi notarialnemu tzw. klauzuli wykonalności (zgodnie z przepisami sąd nadaje taką klauzulę niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni), po czym zwraca się bezpośrednio do komornika, by ten wyegzekwował należne mu pieniądze. Jest to najprostszy i najszybszy sposób dochodzenia roszczeń. Atrakcyjne – z punktu widzenia wierzyciela – są również koszty tzw. postępowania klauzulowego. Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata sądowa wynosi 50 zł.
Fundusz Hipoteczny DOM jest liderem na rynku rent dożywotnich w Polsce i już od 2008 oferuje ? Seniorom posiadającym nieruchomość bezpieczne rozwiązanie pozwalające poprawić ich sytuację finansową. Renta dożywotnia to regularny zastrzyk gotówki, gwarancja zamieszkiwania we własnym domu do końca życia oraz brak innych kosztów.
Od początku istnienia Fundusz Hipoteczny DOM wypłacił już Seniorom świadczenia o wartości przekraczającej 8 mln zł.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>