Należy jednak mieć na uwadze morale pracowników. Wdrażanie nowych technologii w miejscu pracy nie jest pozbawione ryzyka, ponieważ często nie ma wyraźnego precedensu - prawnego lub innego - dotyczącego ich stosowania.
W tym artykule omówimy kilka kwestii etycznych i prawnych, aby pomóc pracodawcom w opracowaniu zasad korzystania z aplikacji do śledzenia GPS w 2020 r.
Komunikowanie się ze swoim zespołem
Bez względu na prawo i metodę śledzenia pracowników zawsze warto wcześniej porozmawiać na temat systemu monitoringu GPS ze swoim zespołem.
Nawet w przypadku urządzeń należących do firmy i używanych w jej siedzibie, członkowie Twojego zespołu powinni być w pełni świadomi tego, że są „śledzeni”. Nie dotyczy to tylko kwestii lokalizacji; zgoda jest również wskazana do monitorowania komunikacji, plików itd. Nawet jeśli nie jesteś prawnie zobowiązany do uzyskania zgody, zwiększa to przejrzystość i zaufanie.
Zgoda jest szczególnie ważna, jeśli planujesz śledzić lokalizację pracownika poza godzinami pracy. W mniejszym stopniu będziesz też chciał powiadomić zespoły, jeśli planujesz monitorować ich poczynania poza terenem firmy lub na osobistych urządzeniach, które są używane do pracy.
Śledzenie pojazdów
Pracodawcy mogą śledzić lokalizację dowolnego pojazdu będącego własnością firmy, z którego korzystają pracownicy. Podobnie jak w przypadku telefonów i laptopów należących do firmy, można to zrobić bez ich zgody, niemniej lepiej takową uzyskać.
Innym sposobem śledzenia lokalizacji GPS jest aplikacja mobilna na urządzeniu używanym do pracy. Przykładowo koordynatorzy, przedstawiciele handlowi działający w terenie i firmy budowlane mogą monitorować lokalizację pracowników, aby upewnić się, że członkowie zespołu są w pracy lub w siedzibie klienta.
Podsumowanie
Zatem czy śledzenie lokalizacji pracownika za pomocą GPS jest legalne? Tak, jak najbardziej. Oczywiście, wdrożenie tego systemu bez wcześniejszego porozumienia się z pracownikami tylko pozornie i krótkotrwale rozwiąże problem. Najważniejsza w całym procesie powinna być komunikacja, aby żaden kierowca nie czuł się nadzorowany w negatywnym tego słowa znaczeniu. W końcu ta technologia ma też w założeniu pomóc im w wykonywaniu obowiązków.