Obcokrajowcy coraz chętniej podejmują pracę w Polsce
Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w Polsce w ostatnich latach uległa znacznej poprawie. Dzięki, czemu decyzję o przeprowadzce i podjęciu pracy w naszym kraju podejmuje coraz więcej osób z zagranicy. Jak wskazuje ostatni raport Urzędu do Spraw Cudzoziemców na początku 2020 roku, ważne zezwolenie na pobyt w Polsce posiadało prawie 423 tys. obcokrajowców, co oznacza, że w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła o ponad 50 tys.
Opracowanie Chwilowo.pl, na podstawie danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Szczególnie często z tej możliwości korzystają sąsiedzi zza naszej wschodniej granicy. Największe grupy posiadające ważne dokumenty pobytowe stanowili na początku tego roku m.in. obywatele: Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Rosji i Wietnamu.
Opracowanie Chwilowo.pl, na podstawie danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Jednak co ciekawe, w ubiegłym roku swój pobyt lub potwierdzenie prawa pobytu uzyskała rekordowo duża liczba Brytyjczyków (związane to być mogło z niepewną sytuacją dotyczącą warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE). Tak samo jak w poprzednich latach, najwięcej cudzoziemców, bo aż 241,6 tys. posiada obecnie zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat). Natomiast grupa obcokrajowców, która uprawniona jest do pobytu stałego wynosi 78,4 tys. osób. Emigranci najczęściej podejmują pracę w takich branżach jak: przemysłowa, budowlana i transportowa. Jednak nie brakuje również osób związanych z handlem i usługami.
Czy firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie pożyczki online dla obcokrajowców?
Wraz z rosnącą liczbą obcokrajowców w naszym kraju, coraz szersza staje się również oferta usług finansowych. Banki proponują nie tylko specjalne warunki założenia kont osobistych, ale również możliwość ubiegania się o kredyty gotówkowe i hipoteczne. Dodatkowo, aby udostępniona przez nie oferta była jeszcze bardziej przejrzysta i zrozumiała, proponują one swoim klientom obsługę w języku ukraińskim oraz rosyjskim. Ponieważ, to głównie nasi sąsiedzi ze Wschodu biorą kredyty gotówkowe w Polsce.
A jak sytuacja przedstawia się w przypadku instytucji pozabankowych? Czy one również otworzyły się na potrzeby osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa? W końcu nie każdy chce lub ma możliwość skorzystania z kredytu, a czasami jedynym sposobem na uzyskanie szybkiej gotówki jest właśnie chwilówka online. Jak podkreśla Katarzyna Fodrowska, ekspert Chwilowo.pl:
Jeszcze do niedawna oferta firm pożyczkowych, w związku ze zminimalizowaniem ryzyka pozyskania niesolidnego pożyczkobiorcy, skierowana była wyłącznie do osób, które posiadają dowód osobisty, obywatelstwo polskie i adres zamieszkania na terenie kraju. Jednak ciągle rosnąca liczba cudzoziemców, zwłaszcza tych zza naszej wschodniej granicy wymusiła większą elastyczność i zmiany w proponowanych usługach, w tym poszerzenia oferty instytucji pozabankowych o pożyczki online dla obcokrajowców.
Przy czym, należy tu podkreślić, że żadnych problemów z uzyskaniem pożyczki nie powinien mieć obcokrajowiec posiadający status rezydenta długoterminowego. Dzięki któremu ma on takie same prawo do edukacji, pracy, pomocy społecznej i przywilejów, co obywatele Polski.
Problemy natomiast mogą pojawić się w przypadku osób, niespełniających wymogów do otrzymania karty rezydenta, którym już znacznie trudniej będzie uzyskać pożyczkę u polskiego pożyczkodawcy. Jednak od razu zaznaczamy, że nie będzie to niemożliwe, ponieważ nasze prawo nie dyskryminuje obcokrajowców i nie zabrania udzielania im zarówno krótkoterminowych chwilówek online, jak i pożyczek na raty.
Jakie warunki trzeba spełnić ubiegając się o pożyczkę online dla obcokrajowców?
Oczywiście wszystko zależy od wewnętrznych regulacji firm pożyczkowych, ponieważ mogą one samodzielnie ustalać kryteria według których udzielają pożyczek. Jednak standardowymi warunkami, które musi spełnić każdy pożyczkobiorca, bez względu na narodowość jest m.in. zamieszkanie na terenie kraju, bycie pełnoletnim oraz posiadanie polskiego numeru telefonu i konta bankowego (jeśli go nie posiada to alternatywą mogą być wówczas pożyczki na czek GIRO).
Ważne jest także posiadanie zdolności kredytowej i pełnej zdolności do czynności cywilnoprawnych. Ponieważ pożyczki dla Ukraińców przyznawane są na podstawie współpracy polskiego BIK z jego ukraińskimi odpowiednikami, czyli International Bureau of Credit Histories (IBCH) oraz Ukrainian Bureau of Credit Histories (UBCH). Jeśli o pożyczkę online dla obcokrajowców ubiegać się chce osoba nieposiadająca statusu rezydenta długoterminowego, to oprócz standardowych warunków wymienionych wcześniej, powinna również posiadać:
• ważny paszport;
• legalne zamieszkanie i zameldowanie na terenie Polski;
• legalne zatrudnienie i udokumentowane dochody;
• kartę pobytu czasowego;
• nadany numer PESEL (jeśli obcokrajowiec nie ma zgody na stały pobyt, to może złożyć wniosek o jego nadanie w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania bądź w urzędzie gminy właściwym dla siedziby pracodawcy).
Wszystkie powyższe wymagania pozwalają firmom pożyczkowym maksymalnie zabezpieczyć spłatę zadłużenia.
Pożyczki online dla obcokrajowców - co wziąć pod uwagę?
Jak widać osoba, która posiada status rezydenta długoterminowego, ma takie same szanse na uzyskania pożyczki pozabankowej, jak obywatel Polski. Natomiast inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku obcokrajowca, który dopiero niedawno podjął pracę w naszym kraju i nie posiada karty stałego pobytu. Może one natknąć się na spore trudności w uzyskaniu pożyczki online. Dlaczego? Jak wyjaśnia to Fodrowska:
Ponieważ nie tylko ciężko będzie zweryfikować jego tożsamość (może np. nie posiadać konta bankowego), ale również pożyczkodawca może z góry założyć, że udzielenie mu pożyczki będzie wiązało się ze zbyt dużym ryzykiem. W końcu przed jej uregulowaniem obcokrajowiec może wrócić do ojczyzny, a wówczas procedura windykacyjna i sądowo-egzekucyjna może okazać się zbyt trudna i kosztowna.
Wszystko to powoduje, że nadal niewiele firm pożyczkowych decyduje się poszerzyć swoją ofertę o pożyczki online dla obcokrajowców. Taka polityka firm jest w pełni uzasadniona, ponieważ zabezpiecza je przed utratą pożyczonych pieniędzy. Obecnie w Polsce pożyczek dla obcokrajowców udziela tylko kilka instytucji pozabankowych. Tak więc, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie nie tylko pożyczki pozabankowej, ale też i kredytu w banku, warto jest postarać się o kartę rezydenta długoterminowego. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat pożyczki dla obcokrajowców, to koniecznie zajrzyj na stronę https://chwilowo.pl/wiedza/pozyczki-dla-obcokrajowcow/.
Większość pożyczek online dla obcokrajowców w Polsce skierowana jest przede wszystkim do osób, które związały się z naszym krajem na dłużej. Co oczywiście nie oznacza, że cudzoziemcy z krótszym stażem nie mają szans na ich przyznanie, ponieważ wraz z rosnącym zainteresowaniem oferta firm pożyczkowych coraz częściej zaczyna uwzględniać potrzeby również tej i grupy odbiorców.