Większość przedsiębiorców skorzysta z nich już od koniec marca 2018 – który uwaga w tym roku wypada w sobotę, więc praktycznie najprawdopodobniej 2 kwietnia 2018 roku. Na co zwrócić uwagę przy deklaracji CIT-8 2018?
Właściciel rzeczywisty - nowa forma prawna w ustawie o CIT
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przeszła szereg zmian, jedną z nich jest dodanie art. 4a pkt. 29. Jest to przepis określający nową formę prawną tak zwanego „właściciela rzeczywistego”. Został on zdefiniowany jako podmiot który otrzymuje daną należność dla własnej korzyści. Nie może to być więc żaden pośrednik, przedstawiciel czy powiernik – lub żadna instytucja, która mogłaby być zobowiązana do przekazania całości lub części dalej należności dalej (innemu podmiotowi).
Zmiany w kwalifikacji - nowe warunki spółki zaliczonej jako powiązanej
Kolejną ważną z praktycznego punktu widzenia zmianą jest zmiana wysokości udziału procentowego kwalifikującego podmioty jako tak zwane spółki powiązane. Obecnie zgodnie z przepisami udział w kapitale innego podmiotu (określony w art. 11 ust 1 i 4 ustawy o CIT), bez względu na to czy jest bezpośredni czy pośredni, nie mniejszy niż 25 % kwalifikuje spółki jako powiązane.
Nowa stawka - podatek 15 % dla najmniejszych
Ustawa wprowadza zupełnie nową równą 15 procent stawkę podatku, obok obecnie obowiązującego podstawowego 19 procentowego opodatkowania. Jest to przejaw próby opiekuńczości państwa nad najsłabszymi podmiotami. Zgodnie z nowym brzemieniem artykułu 19 ustawy o CIT część podatników będzie mogła skorzystać z niższego podatku. Zostało to zarezerwowane w szczególności dla najmniejszych podmiotów gospodarczych – czyli małych podatników, oraz przedsiębiorców rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym.
Nowy katalog podatników - siedziba poza terytorium Polski może nie zwolnić z obligu podatkowego
Od 2017 roku należy zwrócić również uwagę na katalog podmiotów, które zobowiązane są do wypełniania zobowiązań podatkowych w Polsce pomimo posiadania siedziby poza terytorium kraju. Nowe brzmienie artykułu 3 ustawy o podatku CIT-8 rozszerza bowiem katalog podmiotów, których dochody mogą podlegać opodatkowaniu i zeznaniom do polskich organów podatkowych.
Planowane zmiany 2018 - projekt uszczelnienia luk podatkowych
Obecnie planowane przez rząd są już kolejne zmiany w zakresie CIT-8. Chodzi tutaj o reformę, która m na celu uszczelnianie systemu podatkowego i zapewnienie odpowiedniego poziomu przychodów budżetu państwa z podatków. Już wprowadzane są odpowiednie narzędzia w zakresie VAT, następne mają dotyczyć właśnie CIT-8. Jednym z najważniejszych postulatów jest konieczność opłaty podatków w miejscu osiągania dochodów. Może to dotknąć przede wszystkim duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, które osiągały dochody na terytorium Polski, natomiast zobowiązania podatkowe regulowały w innych krajach.
Drugą kluczową zmianą ma być uściślenie zasad dotyczących modyfikacji ponoszonych kosztów, które mogą wpływają na wysokość płaconych podatków. Czy proponowane przepisy wejdą w życie, oraz czy zadziałają tak aby zapewnić wpływy budżetowe bez efektów ubocznych – typu spowolnienia gospodarczego, przekonamy się już niedługo.