Co powoduje chrypkę u niemowlaka?
Jakie są najczęstsze przyczyny tego symptomu? Zwykle chrypkę u niemowlaka, która powoduje zmianę tonu głosu, podobnie jak u starszych dzieci, wywołuje:
- angina,
- infekcje górnych dróg oddechowych (np. ostre lub przewlekłe zapalenie krtani),
- przeziębienie,
- przerośnięte migdałki podniebienne (które stają się siedliskiem bakterii chorobotwórczych),
- nadwyrężanie głosu (np. wskutek długotrwałego płaczu, krzyku, co może prowadzić do powstania niewielkich guzków w obrębie fałdów głosowych, tzw. guzków głosowych).
Wielu rodziców nie wie, o czym świadczy chrypka u niemowlaka, której nie towarzyszą żadne inne objawy.
Co oznacza chrypka u niemowlaka bez innych objawów?
W przypadku chrypki u niemowlaka bez innych symptomów można podejrzewać, że ma podłoże alergiczne (małe dziecko może być uczulone na roztocza kurzu, które podrażniają błonę śluzową i powodują drapanie w gardle). Aby potwierdzić diagnozę, konieczne jest wykonanie testów na alergię. Inna, prawdopodobna przyczyna chrypki u niemowlęcia to zbyt suche powietrze lub długotrwały, intensywny płacz malucha, np. z powodu kolki.
Katar i chrypka u niemowlaka – czy to powód do niepokoju?
Co sygnalizuje katar i chrypka u niemowlaka? Może to być katar sienny, związany z pyleniem traw i drzew, zwłaszcza jeśli objawy przybierają na sile wiosną i latem, kiedy w powietrzu jest największe stężenie pyłków roślin (alergenów). Nieżyt nosa wraz z towarzyszącą mu chrypką może też świadczyć o zainfekowaniu górnych dróg oddechowych (wydzielina spływa do gardła i krtani, podrażniając błonę śluzową i powodując chrypkę u niemowlaka).
Jak leczyć chrypkę u niemowlaka?
Wdrożenie właściwej terapii leczniczej musi poprzedzić odpowiednia diagnostyka. Tylko znając przyczynę dolegliwości, można zastosować właściwe leczenie. Jeśli chrypka u niemowlaka ma etiologię bakteryjną – stosuje się antybiotykoterapię. W przypadku podejrzenia podłoża alergicznego, wykonuje się specjalistyczne testy skórne i wprowadza leki dostosowane do wieku dziecka. Jeśli chrypka u niemowlaka to efekt zbyt intensywnego eksploatowania głosu – wskazana jest wizyta w gabinecie laryngologicznym.
Domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka
Tradycyjne metody leczenia chrypki u niemowlaka i łagodzenia nieprzyjemnego uczucia drapania w gardle mogą wspomóc właściwą terapię zaleconą przez lekarza. Ukojenie może przynieść napar z siemienia lnianego (wyłącznie w przypadku niemowląt powyżej 6. miesiąca życia) i inhalacje nebulizatorem. Warto podawać maluchowi dużo płynów (wody, ciepłego mleka, herbatek owocowych z cytryną i miodem) oraz używać nawilżacza powietrza i nie narażać kilkumiesięcznego dziecka na wdychanie szkodliwego dymu papierosowego.
Podsumowując, jak widać istnieje naprawdę wiele czynników sprawczych chrypki u niemowlaka. Jeśli utrzymuje się długo (ponad 2 tygodnie) lub szybko się nasila, a małe dziecko ma problemy z oddychaniem, należy niezwłocznie skorzystać z konsultacji lekarskiej, aby wykluczyć nieprawidłowości laryngologiczne lub inne stany chorobowe (zagrażające zdrowiu i życiu), które mogą być źródłem tego dokuczliwego symptomu.