Z technicznego punktu widzenia taka polisa nie różni się wiele od ubezpieczenia domu czy mieszkania – m.in. ubezpieczenie mieszkania znajdziesz na strzezdom.pl. Inny jest tu co prawda zakres ochrony, nieco niższa składka niż w przypadku domu, jednak w zamian właściciel inwestycji zyskuje bezcenny spokój na wypadek dewastacji, kradzieży czy działania zdarzeń losowych. To wszystko przez pełne dwanaście miesięcy ochrony.
Co, jeśli budowa domu potrwa krócej niż rok albo zakończy się w trakcie umowy ubezpieczenia? Bez obaw, polisę można automatycznie przekształcić w ubezpieczenie domu mieszkalnego (po uzyskaniu odbiorów technicznych). Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem Towarzystwa, w którym ma się wykupioną polisę. W zależności od wybranych rozszerzeń cena składki może ulec zmianie i wiązać się z niewielką dopłatą.
Z czego składa się polisa domu w budowie?
Wspomniana różnica miedzy ubezpieczeniem domu a domu w budowie to głównie możliwość skorzystania z umów dodatkowych. Właściciele dopiero powstających inwestycji mają mniejszy wybór, co nie znaczy, że potrzebowaliby wszystkich rozszerzeń. Nieprzydatne byłoby z kolei OC w życiu prywatnym, skoro dom nie jest zamieszkany albo ochrona mienia ruchomego w razie kradzieży, kiedy dom nie jest jeszcze urządzony i wyposażony.
Oprócz ochrony podstawowej, czyli ochrony finansowej od ognia i innych zdarzeń losowych jak uderzenie pojazdu, wybuch, czy zalanie, ubezpieczyć można także inne elementy:
• garaż wolnostojący,
• ogrodzenie,
• budynek gospodarczy,
• altanę.
Zdarzenia losowe występują w liczbie od kilku do kilkunastu (w polisie Concordia Plus jest ich 6, a Warta Dom 24+ proponuje aż 19 zdarzeń).
Do umowy podstawowej dołączane są też rozszerzenia, które wpływają na wysokość rocznej składki. Jedno ubezpieczenie domu w budowie z strzezdom.pl wystarcza, aby zakresem ochrony objąć m.in. kradzież z włamaniem i rozbój, a także mienie ruchome będące wyposażeniem budowy, np. sprzęt elektryczny, narzędzia i materiały budowlane.
Ubezpieczenie jako część inwestycji
Przystępując do kupna polisy domu w budowie pod uwagę należy wziąć wartość takiej nieruchomości według szacunków inwestycyjnych. Najczęściej ubezpieczający deklarują kwotę w przedziale 300-400 tys. zł. Z kolei ceny polis zaczynają się od mniej niż 200 złotych w skali roku, co stanowi promil wartości takiej inwestycji, a w zamian pozwoli uniknąć poważnych kłopotów finansowych.
Nietrudno jest sobie wyobrazić straty spowodowane uszkodzeniem murów czy dachu przez huragan czy inne zdarzenie losowe. Wówczas nie dość, że koszt całej inwestycji powiększyłby się o środki potrzebne na przywrócenie pierwotnego stanu, to jeszcze termin wprowadzenia się do nieruchomości uległby przesunięciu. Posiadając ubezpieczenie domu w budowie nie da się zapobiec pewnym wydarzeniom, ale można je łatwo sfinansować z rocznej polisy.
Od kiedy obowiązuje ochrona domu w budowie?
Ze strony ubezpieczyciela polisa domu w budowie jest ważna już na drugi dzień od momentu opłacenia składki. Zakupu ubezpieczenia można dokonać przez internet wykorzystując do tego proste narzędzia typu porównywarka i kalkulator ubezpieczeń.
Dla ubezpieczonego ważny jest moment, od którego może wpisać budowę domu w zakres polisy. Jeśli zrobi to zbyt wcześnie, np. na etapie stawiania fundamentów, ewentualne odszkodowanie nie będzie przyznane, nawet jeśli zdarzenie było ujęte w polisie.
Towarzystwa ubezpieczeniowe jasno precyzują warunki, na których przyznają środki w ramach świadczenia za szkodę. Chodzi tu o stan surowy zamknięty. W przeciwieństwie do otwartego dom posiada stolarkę okienną, wstawione drzwi zewnętrzne i garażowe oraz możliwość zamknięcia całej konstrukcji na klucz, utrudniając tym samym włamanie się do środka.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>