Czym jest bruzdownica?
Bruzdownica to zasilane elektryczne narzędzie umożliwiające - jak sama nazwa wskazuje - wykonywanie bruzd, czyli rowków w ścianach, sufitach i innych powierzchniach, przeznaczonych do układania instalacji elektrycznych, hydraulicznych oraz wentylacyjnych. Dzięki jej zastosowaniu, zamiast przygotowywać kanały ręcznie, możliwe jest wykonanie ich w o wiele szybszym czasie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji minimalizującej potrzebę przeprowadzania późniejszych poprawek.
Na czym polega działanie bruzdownic do betonu?
Bruzdownice ze względu na zasilanie elektryczne zaliczane są do grupy elektronarzędzi budowlanych. Ich działanie opiera się na zastosowaniu odpornych na ścieranie diamentowych tarcz, które, obracając się z dużą prędkością i przesuwając wzdłuż wyznaczonej linii, tworzą rowki w twardych materiałach, takich jak cegły, kamień, pustaki czy beton.
Nowoczesne bruzdownice do betonu charakteryzują się również możliwością precyzyjnego ustawienia głębokości i szerokości cięcia. Umożliwiają tym samym wykonywanie kanałów pod przewody lub rury o różnych średnicach. Wyposażone są także w systemy odsysania pyłu, które minimalizują powstawanie zabrudzeń podczas wykonywania prac z ich zastosowaniem. Dzięki temu sprawdzają się zarówno w przypadku przygotowywania bruzd w budynkach dopiero co powstających, jak i już wykończonych, wymagających rozbudowy lub wymiany instalacji.
Bruzdownica do betonu to uniwersalne elektronarzędzie
Bruzdownice to uniwersalne elektronarzędzia, które znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej i remontowej. Przede wszystkim wykorzystywane są podczas układania instalacji elektrycznych, przygotowując bruzdy pod przewody, które umieszczone w nich będą mogły zostać następnie estetycznie zakryte pod tynkiem. Za ich pomocą wykonuje się także kanały na potrzeby instalacji wodno-kanalizacyjnych. Ich diamentowe tarcze doskonale radzą sobie z przygotowaniem przestrzeni do układania rur.
Bruzdownice znajdują również zastosowanie w branży kamieniarskiej. Z ich użyciem mogą być tworzone między innymi rowki w kamieniu przeznaczone nie tylko pod układanie instalacji, ale także wbudowywanie w nie elementów takich jak metalowe wkładki, ramki czy inne akcesoria.
Zakup czy wynajem bruzdownicy — co się bardziej opłaca?
Biorąc pod uwagę funkcjonalność oraz uniwersalność zastosowania, jaką cechuje się bruzdownica, nie ulega wątpliwości, że jest ona niezastąpionym elektronarzędziem w wielu branżach. Czy opłaca się jednak kupować ją na własność, a może lepszą opcją jest wynajem? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jak często będzie ona wykorzystywana, oraz dostępnego budżetu.
Zakup wydajnej i uniwersalnej pod względem możliwości opracowywania różnych materiałów bruzdownicy, takiej jak model HILTI DC-SE 20, to znaczący koszt na poziomie kilku tysięcy złotych. Dlatego też w przypadku osób, które potrzebują tego narzędzia wyłącznie na określony czas, wypożyczenie może być bardziej opłacalną opcją.
Wynajem tego modelu bruzdownic, który w swojej ofercie mawypożyczalnia bruzdownic Renta z Katowic, oscyluje natomiast w granicach 100 zł za dzień. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę to, że jej wysoka wydajność pozwala przygotować bruzdy pod instalacje w stosunkowo krótkim czasie, rozwiązanie to jest o wiele korzystniejsze. Dodatkowo wynajem bruzdownic ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala korzystać z nowoczesnego sprzętu bez konieczności martwienia się o jego naprawy czy przechowywanie.
Bruzdownice to elektronarzędzia przeznaczone do wykonywania kanałów przeznaczonych do układania różnego rodzaju instalacji, których zastosowanie podczas realizacji prac budowlanych lub remontowych znacząco przyspiesza ich przebieg. Zwłaszcza jeśli będzie to nowoczesny model wyposażony w wydajny silnik oraz tarcze diamentowe, taki jak bruzdownica HILTI DC-SE 20, z której aby skorzystać, nie trzeba wcale kupować jej na własność. Wystarczy ją wypożyczyć, zyskując tym samym do niej dostęp bez długoterminowych zobowiązań i ponoszenia dużych wydatków.