Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Bliźniaki, trojaczki... Co robić?

dm, ZUS 2017-04-22 15:00:00

Zasiłek macierzyński nierozerwalnie związany jest z pojawieniem się w naszym domu nowego dziecka. Może jednak zdarzyć się tak, że rodzina powiększy się nie o jedną, a nawet pięć lub więcej osób. Jak wpływa to na nasze uprawnienia?

Foto: milionkobiet.pl

Podstawowy urlop macierzyński co do zasady trwa 20 tygodni, ale urodzenie większej liczby dzieci znacznie go wydłuża. Przy bliźniakach wynosi on 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, czwórka dzieci to już 35 tygodni, a pięć lub więcej potomków to aż 37 tygodni pobierania zasiłku macierzyńskiego. Różnica pomiędzy długością urlopu przy jednym a piątce dzieci wynosi więc aż 17 tygodni.

Podobnie jest w przypadku jednoczesnego przyjęcia kilkorga dzieci na wychowanie. Urlop macierzyński oraz związana z nim wypłata zasiłku może potrwać wówczas od 20 do 37 tygodni, czyli tak samo jak przy urodzeniu dziecka. Zasiłek przysługuje wtedy jednak nie dłużej niż do ukończenia przez nie 7. roku życia. Granica ta może zostać przesunięta do 10. roku życia - dzieje się tak w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Po wyczerpaniu urlopu macierzyńskiego okres pobierania zasiłku możemy jeszcze dodatkowo przedłużyć o urlop rodzicielski. Przepisy prawa ustalają maksymalny okres urlopu na 32 lub 34 tygodnie, więc jego długość nie jest już tak zróżnicowana. Krótszy przeznaczony jest do wykorzystania w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, dłuższy natomiast dotyczy dwojga lub więcej dzieci.

Urodzenie lub przyjęcie na wychowanie więcej niż jednego dziecka nie wpływa jednak na wszystkie uprawnienia. Dzieje się tak w przypadku zasiłku za okres urlopu ojcowskiego, który nie zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i zawsze liczy do dwóch tygodni. Niemal bez zmian pozostaje także wysokość zasiłku. Jedyną różnicą jest to, że urodzenie lub przyjęcie na wychowanie dwójki lub więcej dzieci wydłuża o 2 tygodnie (z 6 do 8 tygodni) czas, w którym przez pierwszy okres urlopu rodzicielskiego zasiłek dalej będzie wynosił 100% podstawy wymiaru zasiłku (później jego wysokość spada do 60%). Bez zmian pozostaje także konieczność spełnienia podstawowego warunku do ubiegania się o wypłatę świadczenia.

Pamiętajmy bowiem, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Aby otrzymać świadczenie, poza przypadkiem korzystania z urlopu wychowawczego, trzeba zatem być objętym ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla osób pracujących na etacie, ale już dobrowolne, gdy prowadzimy działalność gospodarczą lub jesteśmy zleceniobiorcą.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych