Z aplikacji mObywatel można skorzystać we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, rejestracji w siłowniach, przychodniach, czy hotelach. Nie trzeba mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony, również w pociągu PKP Intercity można wylegitymować się aplikacją. mObywatel jest również honorowany przez Państwową Komisję Wyborczą - podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego można było pobrać kartę do głosowania bez dowodu osobistego. Tak samo będzie w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu. Wystarczy smartfon.
Aplikacja jest bezpieczna i ma umocowanie prawne. Podstawę prawną dla uznawania aplikacji mObywatel stanowią przepisy art. 19e-19j ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 570, z późn. zm.). Ustawa weszła w życie 11 września 2018 r. - tym samym użytkownicy aplikacji mObywatel otrzymali możliwość pobrania i posługiwania się elektronicznym dokumentem. Zawiera on dane pobrane z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych, które pozwalają na stwierdzenie tożsamości osoby legitymującej się aplikacją. Usługa mObywatel daje także możliwość korzystania z innych usług, jak np. mPojazd. Szczegóły znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/mobywatel.
Wszystkie osoby korzystające z aplikacji mObywatel są uwierzytelniane przez profil zaufany, czyli oficjalny i bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej. Dane zawarte w aplikacji są przechowywane w telefonie komórkowym użytkownika w zaszyfrowanej formie. Wyklucza to możliwość skopiowania i przeniesienia tego dokumentu na inny telefon i posługiwania się nim przez osoby do tego nieuprawnione.
W przypadku okazania na ekranie telefonu komórkowego danych z aplikacji mObywatel o ich autentyczności świadczą takie elementy wizualne jak:
- dynamiczny element graficzny, imitujący hologram o kształcie Godła Rzeczpospolitej;
- animowany element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę, o kolorystyce zmieniającej się zależnie od kąta nachylenia telefonu komórkowego;
- element graficzny stylizowany na rysunek orła białego z Godła Rzeczpospolitej Polskiej imitujący znak wodny (widoczny w tle dokumentu).