„Kwartalny raport o rynku pracy 2013” autorstwa NBP nie postawia złudzeń – więcej firm planuje ograniczać niż zwiększać zatrudnienie, a przewaga tych „ograniczających” rośnie. Największe redukcje planowane są w budownictwie i przemyśle. Bezrobocie rejestrowane wynosi obecnie ok. 13,5% (dane za:GUS) Co zatem robić by znaleźć pracę lub chociaż utrzymać dotychczasową? Najlepiej wiedzieć czego oczekuje twój potencjalny szef. Jak wynika z analizy „Bilans Kapitału ludzkiego” (PARP, UJ) wymagania większości pracodawców można sprowadzić do trzech kluczowych grup umiejętności związanych z samoorganizacją, komunikacją interpersonalną i kompetencjami zawodowymi.
Kluczowe kompetencje dają pracę
O co konkretnie chodzi? Pracownik powinien umieć zarządzać swoim czasem, przejawiać inicjatywę i przestrzegać deadline'ów. Ważna jest także motywacja do pracy. W cenie są także kompetencje interpersonalne – zwłaszcza jeżeli twoja przyszła praca obejmuje kontakty z ludźmi. Chodzi o to aby pracownik potrafił efektywnie komunikować nie tylko z klientami, ale i kolegami zza biurka. Trzecia grupa kompetencji obejmuje umiejętności ściśle związane z wykonywaną pracą. Tu uwaga! Kompetencje zawodowe – choć nadal cenione – mają relatywnie coraz mniejsze znaczenie. Oznacza to, że może warto położyć też nacisk na dwie pierwsze grupy umiejętności.
Praca dla: robotnika, specjalisty i...
Kogo poszukują pracodawcy? Według Bilansu Kapitału Ludzkiego poszukiwani są robotnicy wykwalifikowani, operatorzy. Zaraz potem mamy pracowników usług np. sprzedawców, pracowników obsługi klienta, fryzjerów, barmanów czy ochroniarzy. Pracodawcy rozglądają się także za specjalistami do spraw zdrowia, zarządzania i technologii – Rynek usług związanych z IT cały czas się poszerza, bo rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania dla biznesu – mówi Dariusz Jarczyński dyrektor operacyjny PrimeSoft Polska – Dlatego potrzebujemy coraz więcej specjalistów związanych z branżą technologii informatycznych. – zauważa Jarczyński. Szczególnie obiecująco zapowiada się rynek aplikacji mobilnych: rośnie liczba użytkowników smartfonów i tabletów. Dawid Nowicki z firmy Neptis S.A. – Obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu aplikacjami, dlatego myślę, że osoby, które potrafią je tworzyć nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy."
Co powinieneś wyeksponować?
Wiadomo jednak, że nie każdy będzie pracował jako programista czy lekarz. Co w takim razie mają zrobić? Na pewno warto wyeksponować w CV swoje doświadczenie zawodowe i zdobyte dzięki niemu kompetencje. Wcześniejsze doświadczenia zawodowe są ważne dla ok. 68% pracodawców (Bilans Kapitału Ludzkiego). Dobrym krokiem będzie także wyrażenie gotowości do dokształcenia – motywacja i zapał do pracy bywają najlepszym listem polecającym.