Na tablicach świetlnych na przystankach komunikacji miejskiej w Gdańsku będzie można przeczytać informacje o średniogodzinowym stężeniu pyłu PM10, aktualizowane w oparciu o dane spływające ze stacji pomiarowych. Kolejne dane to normy maksymalnego stężenia pyłu.
Podobne informacje przekazywane są już na tablicach przy przystankach na Śląsku, we Wrocławiu i w Krakowie. Tylko w tym ostatnim mieście - podobnie jak w Gdańsku - informacja na tablicy dotyczy dokładnego stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Na Śląsku i we Wrocławiu ograniczają się do komunikatów o jakości powietrza.
Radom należy do czołówki miast z najwyższymi przekroczeniami norm zanieczyszczenia powietrza. Czy w naszym mieście wyświetlacze na przystankach też będą pokazywały informacje o smogu?.
- Wykorzystujemy już tablice na przystankach do informowania o stanach alarmowych zanieczyszczenia powietrza, gdy powiadomi nas o tym Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce dwa tygodnie temu - mówi Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i komunikacji, który zarządza tablicami na przystankach. Jak wyjaśnia, nie jest to rozwiązanie systemowe, lecz informacje ręcznie wpisuje pracownik. - Zależymy od informacji przekazanych z wydziału ochrony środowiska i podajemy informację za każdym razem, gdy ją z niego otrzymamy - stwierdza rzecznik. Trzeba pamiętać, że komunikaty o objazdach mają priorytet i czasami mogą spychać wiadomości o smogu z głównego ekranu.
Czy jest możliwe stałe informowanie radomian na przystankach o aktualnym stanie powietrza? - Obecnie nie ma takich możliwości technicznych, pomiary zmieniają się na bieżąco. Co godzinę na podstawie danych w centrum w Warszawie uaktualniamy je na naszej stronie internetowej. Nie ma technicznych możliwości przekazania ich na przystanki. Systemy pomiarów i informacji przystankowych nie są połączone - mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. - Wyświetlacze wykorzystujemy do informowania radomian tylko w wypadku bardzo złego stanu powietrza. Nasz pracownik informuje o tym MZDiK i oni wprowadzają komunikat na tablice przystankowe - dodaje.
System Dynamicznej Informacji na przystankach w Radomiu był wprowadzany, gdy problem smogu nie by tak dotkliwy i nagłośniony. Nikt wtedy nie pomyślał o tym, by na stałe połączyć oba systemy. - To dobre rozwiązanie, bo na bieżąco informuje ludzi o stanie powietrza. Wymaga jednak osobnej inwestycji i przetargu - przyznaje dyrektor Krugły.
Jak mówi, pewnym rozwiązaniem są wieże pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które mieszkańcy proponują w ramach budżetu obywatelskiego. - Ale to częściowe rozwiązanie. Wieże pokazywać będą stan powietrza tylko w danym miejscu, jedna czy nawet kilka wież to nie to samo co dziesiątki wyświetlaczy na przystankach - mówi Grażyna Krugły.
W tegorocznym budżecie miasta takiego wydatku nie zaplanowano. Warto pomyśleć o nim przy tworzeniu przyszłorocznego.