Nieodpowiedni stanik może przyczynić się do szeregu, mniej lub bardziej dotkliwych, problemów zdrowotnych. Najczęstszym efektem „złego biustonosza” jest ucisk na klatkę piersiową, gdy obwód jest za mały. Powoduje to nie tylko brak komfortu podczas codziennych czynności czy uszkodzenia naskórka ale często utrudnia również oddychanie. Natomiast ten zbyt luźny nie jest w stanie właściwie podtrzymywać piersi, przez co większy ciężar spoczywa na ramiączkach.
Obciążenie dla kręgosłupa
Wpijanie się w skórę ramiączek stanika, gdy koniecznie chcemy podnieść i wyeksponować biust - powoduje to nie tylko dyskomfort i liczne otarcia, ale może także prowadzić do zaokrąglania się pleców i wysuwania głowy do przodu, z uwagi na to, że ciężar piersi spoczywa na ramionach. To z kolei może skutkować zgarbioną sylwetką i kolejnymi nieprzyjemnymi efektami tego stanu. W tej sytuacji zamiast zacieśniania ramiączek lepiej jest wybrać inny, bardziej odpowiedni model, który wymodeluje i nawet, dzięki wkładkom, optycznie powiększy biust. Taki efekt pozwoli uzyskać np. bardotka czy biustonosz push-up, dostępne w wielu kolorach i rozmiarach w każdym sklepie z bielizną.
Zbyt mała miseczka – wróg Twoich piersi
Bardzo często kobiety wybierają zły rozmiar miseczki, czego efektem jest, w przypadku usztywnianych biustonoszy, ucisk fiszbinów na piersi, a w innych - wpijanie się szwów czy materiału w skórę i tkankę piersi. To może prowadzić, w najgorszym przypadku, do powstania torbieli czy włókniaków. Dzieje się tak, ponieważ nacisk utrudnia prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a w efekcie przemieszczanie się limfy. Może to skutkować to gromadzeniem się toksyn, które wówczas powodują powstawanie guzków.
Oczywiście nie znaczy to, że mamy zrezygnować z usztywnianych staników na rzecz biustonosza bralette. Chodzi o to, aby prawidłowo dobierać biustonosze, aby nie robiły nam krzywdy. Kupując stanik musimy mieć na uwadze, że ten źle dobrany powoduje niewłaściwie rozkładanie się ciężaru piersi i może prowadzić nie tylko do otarć skóry, ale i do poważniejszych problemów. Jednym z nich są uszkodzenia kręgosłupa w części piersiowo-krzyżowej, bólu ramion i karku, migren czy nawet do powstawania wspomnianych już torbieli w piersiach.
Odpowiedni biustonosz sportowy to podstawa
Wiele kobiet, które uprawiają sport, nie zdaje sobie sprawy, że potrzebuje odpowiedniego stanika także podczas aktywności fizycznej. Jego brak lub zły model może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Co jednak wyróżnia te biustonosze na tle innych?
Modele sportowe są wykonane ze specjalnego, szybkoschnącego materiału zapewniającego przepływ powietrze, dzięki czemu skóra może oddychać. Biustonosz sportowy ma za zadanie unieruchamiać biust, aby nie miał on możliwości przemieszczania się podczas wykonywanych ćwiczeń. Z najszybciej odczuwalnych skutków, nieodpowiedni stanik powoduje dyskomfort, problemy z oddychaniem oraz po prostu utrudnia ruch. Natomiast efekty, takie jak przeciążenia czy wstrząsy piersi, które mogą pojawić się nie tylko podczas gry w tenisa czy na zumbie, ale również podczas jogi, mogą prowadzić do uszkodzenia kręgosłupa oraz skutkować rozciąganiem i zerwaniem więzadeł.
Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar oraz dopasować biustonosz do uprawianego sportu. Wyróżniamy trzy rodzaje staników dedykowanych do trzech rodzajów aktywności.
Niski stopień wsparcia przeznaczony jest dla kobiet z mniejszym biustem oraz tych, które preferują niedynamiczne dyscypliny sportowe, takie jak joga czy rozciąganie. Średnie wsparcie z kolei jest dedykowane dla kobiet z większym biustem i tych uprawiających średnio dynamiczne dyscypliny sportowe. Biustonosze z wysokim stopniem wsparcia i wzmocnione fiszbinami, przeznaczone są dla kobiet o obfitych kształtach oraz tych, które preferują bardzo dynamiczne aktywności, jak bieganie czy fitness.
Jak dobrze dobrać biustonosz?
Niezależnie jednak, czy szukamy biustonosza sportowego czy też stanika na co dzień, musimy pamiętać o jego odpowiednim dobrze.
• Obwód powinien trzymać biust, bo to jest jego zadanie, a nie rola ramiączek. Powinien układać się równolegle w jedną linię, także na plecach. Zbyt ciasny będzie uciskać, a zbyt luźny przesunie się wyżej w kierunku łopatek i spowoduje przeniesienie ciężaru piersi na ramiączka. Z tego względu, gdy na ramionach czujemy ucisk oraz ciężar oznacza to, że mamy źle dopasowany stanik.
• Miseczki otulają pierś, która nie wystaje poza ich krawędź ale też nie tworzy wewnątrz wolnych przestrzeni. Jeżeli planujesz zakup modelu z fiszbinami pamiętaj, że wzmocnienie powinno znaleźć się bezpośrednio pod piersią i kończyć się zaraz za nią, a swoim czubkiem wskazywać środek pachy. Natomiast mierząc biustonosz nie zapomnij o delikatnym umieszczeniu każdej piersi w miseczce - najlepiej zrobić to ruchem zgarniającym spod pachy ku środkowi.
Zakup odpowiedniego biustonosza nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać, a konsekwencje źle dobranego modelu mogą być poważne. Wybierając się więc na zakupy pamiętaj, aby nie spieszyć się z wyborem i starannie zmierzyć kilka rozmiarów, by znaleźć ten właściwy. Dobry biustonosz, ten codzienny i sportowy, to inwestycja we własne zdrowie.