Zaświadczenie z uczelni powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia, a także studenci, których poprzednie zaświadczenie było wydane tylko na rok akademicki, czyli do września. Jeśli natomiast zaświadczenie nie straciło swojej ważności, bo uczelnia wystawiła je na cały okres studiów, to nie trzeba dostarczać do ZUS nowego dokumentu - informuje Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Studenci powinni również pamiętać, aby na bieżąco informować ZUS o przerwaniu nauki lub wcześniejszym jej zakończeniu. Inaczej nadpłacone świadczenie trzeba będzie potem zwrócić i to w dodatku razem z odsetkami - dodaje rzecznik.
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia, a jeśli kontynuują naukę – nawet do 25 roku życia. Studenci, którzy skończą 25 lat na ostatnim roku studiów, mogą otrzymywać rentę aż do jego zakończenia. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16 roku życia lub w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.