Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.
- W tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. To łatwy i wygodny sposób na złożenie wniosku. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to osoba może utworzyć wniosek na nowy okres świadczeniowy na podstawie poprzedniego wniosku. Pozwoli to automatycznie uzupełnić większość danych. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.
W aplikacji przewidziano analogiczne ułatwienie w zakresie wypełniania danych dzieci, jakie występuje bezpośrednio na PUE. Jeśli dzieci są zgłoszone przez rodzica do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, może on w kreatorze wniosku wybrać, aby ich dane wypełniły się automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie. Dzięki nowoczesnym i przyjaznym dla użytkownika funkcjom aplikacja mZUS na smartfon lub tablet znacznie przyspiesza i zwiększa wygodę wypełniania wniosku. Aplikacja pozwala także łatwo sprawdzić status wniosku, a także kwoty i terminy zrealizowanych wypłat świadczenia 500+.
Aplikacja mZUS jest przeznaczona dla osób, które mogą skorzystać z programów świadczeń dla rodzin, tj. świadczenia wychowawczego 500+ oraz świadczenia dobry start 300+ (z wyjątkiem dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych i dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych).
Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL
- bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL.
- Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Nie warto zwlekać z jego złożeniem. Jeśli wniosek zostanie złożony do 30 kwietnia 2023 roku wtedy jest gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia – dodaje rzecznik.
Osoba, która złoży wniosek w maju 2023 roku – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.
- Liczba złożonych wniosków na nowy okres świadczeniowy cały czas rośnie. Do ZUS wpłynęło ponad 830 tysięcy wniosków na ponad 1,3 mln dzieci. Przez aplikację mobilną złożono ponad 40 tysiące wniosków – informuje rzecznik.