Internetowe gry hazardowe
Tego tematu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W ciągu ostatnich kilku lat, rynek gier online mocno poszedł w stronę hazardu. Poczynając od minigier, po całe systemy streamingowe z ogromnymi losowaniami. W Polsce znajdują się siedziby kilkunastu studiów deweloperskich, które tworzą oprogramowanie i rozwiązania dla gier hazardowych. Z tworzonych algorytmów korzystają także najlepsze kasyna online w Holandii, gdzie gracze uwielbiają każdą formę gry na pieniądze. Dla użytkowników najważniejsze jest to, aby oprogramowanie było sprawiedliwe, wolne od wad, a także atrakcyjne wizualnie. Nie jest łatwo spełnić te cechy - ale uznanie graczy i obecność kultowych gier na każdej platformie gamingowej sprawia, że studia deweloperskie inwestują grube miliony na produkcję gier u nas w kraju.
Popularność e-sportu
Granie w tryb singleplayer owszem jest wciągające, ale to rywalizacja i współpraca z innymi graczami jest najbardziej ekscytująca. Dziś nie wyobrażamy sobie nie móc grać w kultowe FPS’y lub gry MOBA w pojedynkę. Tytuły takie jak CS:GO, League of Legends, czy DoTA, w dużej mierze popularność zawdzięczają właśnie rozwojowi esportu. Tak się składa, że w Polsce organizowane były jedne z największych wydarzeń e-sportowych - można by tu chociaż wymienić słynny iEM w Katowicach. Mierzyły się tam drużyny ze wszystkich zakątków świata, w tym m.in. Holendrzy vs Polacy, ponieważ obie nacje posiadały graczy najwyższej światowej klasy. Z resztą, to właśnie wtedy powstawały liczne społeczności kibiców i nowe projekty bukmacherskie, skupione wyłącznie na betowaniu e-sportu. Z dumą możemy powiedzieć, że Polska miała duży udział w rozwoju elektronicznej rywalizacji na profesjonalnym szczeblu.
Polskie studia produkcyjne
Wspomnieliśmy już nieco o producentach oprogramowania do gier losowych, ale to nie koniec Polskich sukcesów w dziedzinie deweloperskiej. Mało jest krajów w Europie, które z takim impetem zdobyłyby serca fanów w Europie. Polskie tytuły, takie jak saga Witcher, inspirowana książkami Sapkowskiego, czy wydany niedawno Cyberpunk 2077, stały się ogólnoświatowymi hitami. Jeśli spojrzymy na wybory holenderskich graczy, to szybko okaże się, że te gry były bestsellerami również w Niderlandach. Oczywiście nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę ich zapierającą dech w piersiach grafikę, fascynujące fabuły, unikatowe rozwiązania funkcjonalne i oczywiście - genialny marketing. Studio CD Projekt, które stworzyło te i wiele innych gier, jest dziś naszą dumą narodową i wielu graczy (zarówno z Polski jak i z Holandii) czeka na zapowiedzi kolejnych premier!
Perspektywy rozwoju dla pracowników
To, że wielu Polaków wyjeżdżało z kraju za lepszą pracą, to nic nowego. Często mówiąc o Polskich pracownikach, mamy przed oczami pracowników fizycznych lub osoby wykonujące proste prace, które chciały zarabiać w Euro. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wysoko wykwalifikowani Polacy również wyjeżdżali w poszukiwaniu lepszej pracy. Dziś jest to nieco rzadsze zjawisko, ale jeszcze 5-10 lat temu, Holenderską branże gier online wspierało wielu Polskich imigrantów. Mowa o programistach, grafikach i deweloperach, którzy dziś są uznawani za ekspertów w branży. O ile jesteśmy dumni z sukcesów rodaków za granicą, o tyle przykro nam, że prawdopodobnie nie będą oni chętni do powrotu na stałe do Polski.
Polscy gracze w Holandii
Społeczności gamingowe to już standard w dzisiejszych czasach. Wiele osób z Polski, które wyjechały z kraju, mogą na obczyźnie czuć się samotne. Ciekawym sposobem na socjalizację mogą być różnego rodzaju grupy o tematyce gier. To doskonała droga do poznania nowych osób na odległość. Polacy w Holandii mogą łączyć się ze sobą poprzez specjalne serwery na komunikatorach, jak np. Discord czy Teamspeak. Dzięki graniu online, gracze z całego świata mogą poznawać nowe osoby. Jak się okazuje, wyjątkowo duża społeczność Polskich graczy znajduje się właśnie na terenie Holandii. Praktycznie codziennie logują się online, by socjalizować się, nieraz przenikając się też z rodowitymi Holendrami. To zaskakujące, że osoby z różnych państw mogą dziś tak łatwo nawiązywać kontakty - wszystko dzięki wspólnym pasjom i zainteresowaniom!
Czy Holendrzy wpływają na rozwój Polskiego gamingu?
Oczywiście, że wszystko działa w dwie strony. Udowodniliśmy na multum sposobów, że Polacy pomagają współtworzyć branże gier w Holandii. Robimy to nie tylko poprzez wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, organizację ważnych wydarzeń e-sportowych, ale też budowanie społeczności i klubów. A co my, Polacy, zawdzięczamy Holendrom? Przede wszystkim dystrybucję niektórych systemów bankowych i płatniczych, z których korzystamy przy mikrotransakcjach. Kolejną zasługą Holandii są profesjonalni gracze, tacy jak Chris “chrisJ” de Jong, Thijs “Thijs” Molendijk, czy Dave “Rojo” Jong. To e-sportowcy światowego kalibru, którzy inspirują graczy młodszego pokolenia i pokazują, że można zbudować karierę na graniu w gry. Nie można więc powiedzieć, że my pomagamy Holendrom, a oni pozostają dłużni. To państwo też ma swoje niemałe zasługi!
Podsumowanie
Wszystko wskazuje na to, że stan Polskiego gamingu ma się wyśmienicie. Uczestniczymy w każdym kroku tworzenia i korzystania z gier wideo - od tworzenia koncepcji, poprzez wykonanie, dystrybucję, aż do aktywnego grania, a nawet stawiania zakładów online. Polski wkład w granie online sięga daleko poza granice naszego państwa, co stawia nasz kraj w pozytywnym świetle.
Już dziś, Polska jest znana jako kolebka wydarzeń e-sportowych i produkowania znanych tytułów. Polski akcent jest też obecny w Holandii, gdzie znajdziemy wielu Polaków na emigracji. Pracują oni w studiach deweloperskich, grają profesjonalnie, a także tworzą wyjątkowe społeczności dla graczy amatorów. Mamy nadzieję, że przyjaźń między Polakami a Holendrami będzie trwała w najlepsze, owocując nowymi grami i ciągłym podnoszeniem poprzeczki w kwestii jakości gier online. Z tego miejsca pozdrawiamy wszystkich rodaków, którzy przeprowadzili się do Niderlandów i tam kontynuują swoje gamingowe hobby!