Czwartek 21 listopada
Janusza, Marii, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Kontrola autokaru przed wycieczką. Co warto wiedzieć?

dm 2024-08-11 09:51:00

Wakacje na półmetku, a to oznacza, że część wyjazdów dzieci i młodzieży jeszcze przed nami. Środkiem transportu najczęściej wybieranym na takie okazje jest autokar. Nierzadko przemierza on setki kilometrów, zanim dotrze do celu. Z tego powodu ważne jest, aby był w pełni sprawny i bezpieczny.

Podstawowym kryterium dopuszczenia autokaru do ruchu jest aktualne badanie techniczne i ważna polisa OC. W przypadku wycieczek z udziałem dzieci ważne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności. Dlatego aby zapewnić im bezpieczną podróż do miejsca wypoczynku, warto poddać autokar kontroli.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przebiega taka kontrola, gdzie jest przeprowadzana oraz jak przygotować autokar, aby móc bez obaw ruszyć w trasę. 

Organy przeprowadzające kontrole autokaru

Kontroli dokonuje policja lub funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Informacje o stanie technicznym pojazdu można sprawdzić również samodzielnie, korzystając ze strony bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojawiają się:

  • Informacje o aktualności badania technicznego
  • Dane techniczne
  • Informacje o polisie OC

Kiedy przeprowadza się kontrole pojazdu?

Zależnie od sytuacji kontrole mogą przybierać różne formy, takie jak kontrole rutynowe, wyrywkowe oraz kontrole przed wyjazdem na wycieczkę. Kiedy się ich dokonuje?

  • Kontrole rutynowe - zaplanowane działania wykonywane regularnie przez odpowiednie do tego służby – Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) i policję drogową. 
  • Kontrole wyrywkowe - niezapowiedziane inspekcje dokonywane na drogach, w dowolnym momencie podróży. 
  • Kontrole przed wyjazdem na wycieczkę - specjalny rodzaj inspekcji, który odbywa się już na początku wyjazdu. 

Miejsca przeprowadzenia kontroli autobusu 

Najczęściej inspekcje są przeprowadzane w punktach kontrolnych na drogach. Znajdują się one w strategicznych miejscach takich jak:

  • Główne trasy komunikacyjne
  • Okolice popularnych atrakcji turystycznych
  • Wjazdy i wyjazdy miast

Stan pojazdu może zostać sprawdzony także w bazach transportowych, gdzie autobus stacjonuje na co dzień.  Z kolei kontrole przed wyjazdem na wycieczkę mogą odbyć się w miejscach zbiórki pasażerów, takich jak:

  • Parkingi przed szkołą
  • Miejsca turystyczne
  • Dworce autobusowe

Kontrola autokaru przed wycieczką – co jest sprawdzane?

Inspektorzy sprawdzają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, trzeźwość oraz czas pracy kierowców. Jeśli chodzi o stan techniczny, sprawdzane są elementy takie jak:

  • Układ: hamulcowy, kierowniczy, wydechowy
  • Stan opon
  • Oświetlenie

Sprawdzane jest wyposażenie pojazdu. Oznacza to chociażby weryfikację oznakowania wyjść awaryjnych, liczby młoteczków przy szybach, mocowania siedzeń, czy liczbę miejsc siedzących i mechanizmu awaryjnego otwierania drzwi. 

Kontrola obejmuje także sprawdzenie tachografu, który rejestruje aktywność kierowcy – przejechany odcinek i prędkość pojazdu. W ten sposób można zweryfikować, czy jest on wystarczająco wypoczęty do przebycia podróży. Dziennie kierowca może prowadzić maksymalnie przez 10 godzin i to tylko dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni -  9 godzin. Z kolei po 4 i pół godziny nieprzerwanej jazdy kierowca musi mieć minimum 45 minut przerwy.

Kierowca musi uzyskać negatywny wynik testu na obecność alkoholu we krwi. W przypadku podejrzenia, że może on być pod wpływem zakazanych substancji, policja ma prawo przeprowadzić testy na obecność narkotyków.

Jak przygotować się do kontroli?

W trakcie kontroli sprawdza się kilka różnych punktów. Niespełnienie choćby jednego z nich może zadecydować o tym, czy pojazd jest zdatny do jazdy.  Jak przygotować się do kontroli?

Regularne przeglądy techniczne

Przeglądy powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. W Polsce pierwszy przegląd autokaru musi zostać wykonany w ciągu roku od momentu pierwszej rejestracji pojazdu; każda kolejna wizyta w okręgowej stacji kontroli pojazdów powinna odbywać się co pół roku.

Dokumentacja pojazdu i uprawnienia kierowcy

Oprócz stanu technicznego pojazdu inspektorzy sprawdzają także dokumentację pojazdu. Ważne, aby wszystkie dokumenty były aktualne. Należy przedstawić:

  • Zaświadczenie o przeglądzie technicznym 
  • Ubezpieczenie 

Dodatkowo, kierowca musi przedstawić odpowiednie uprawnienia i dokumenty:

  • Prawo jazdy kategorii D
  • Świadectwo kwalifikacji zawodowej
  • Karta kierowcy

Obowiązki przewoźników w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa 

,,Zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów nie jest związane wyłącznie ze spełnieniem odpowiednich wymogów technicznych przez środek transportu, którym posługuje się przewoźnik. To także zatrudnianie należycie przeszkolonego personelu oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobistego podróżnym przez zminimalizowanie zagrożeń ze strony innych osób” mówi Kamila Barszczewska Prezes Zarządu AUXILIA S.A., firmy specjalizującej się w pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych.

Kontrola autokaru przed wycieczką – zacznij bezpiecznie wakacje

Bezpieczeństwo podczas letnich wyjazdów jest priorytetem dla organizatorów i przewoźników. Przestrzeganie procedur kontrolnych, regularne sprawdzanie stanu technicznego autokaru oraz aktualna dokumentacja są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej podróży. Współpraca ze służbami, takimi jak Inspekcja Transportu Drogowego czy policja, pomaga w identyfikacji potencjalnych zagrożeń i zapobieganiu nieprzewidzianym sytuacjom na drodze. Dzięki temu podróżujący mogą mieć pewność, że dotrą na miejsce swojej wycieczki w odpowiednich warunkach i bezpiecznie.

 

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych