Każda osoba, która ukończyła sto lat, ma prawo do świadczenia honorowego. Jego wysokość może być jednak różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. świadczenie honorowe wynosi 4 944,79 zł brutto.
- Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości- informuje Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno- rentowego z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.
Najstarsi seniorzy w regionie
Świadczenie honorowe w województwie mazowieckim otrzymują 443 osoby. W Warszawie jest 340 osób pobierających świadczenie honorowe. Najstarszą osobą na Mazowszu jest mieszkanka Warszawy, która w styczniu 2023 roku będzie obchodziła swoje 110 urodziny. Znaczącą większość osób, które ukończyły sto lat stanowią kobiety, np. oddział ZUS w Radomiu wypłaca 28 osobom świadczenie honorowe, w tym 24 kobietom. W Polsce liczba osób pobierających emeryturę wyjątkową z tytułu ukończenia stu lat wyniosła 2,7 tys. osób.
ZUS nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.