We wtorek ministerstwo rozwoju poinformowało, że zerwało negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters. "Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu" - napisano w komunikacie ministerstwa. W kwietniu 2015 roku resort obrony, z ówczesnym ministrem Tomaszem Siemoniakiem (PO), zakwalifikował do końcowego etapu śmigłowiec Caracal produkcji Airbus Helicopters. Podpisanie kontraktu zależało od wyniku zerwanych we wtorek negocjacji offsetowych, toczonych między Airbus Helicopters a ministerstwem rozwoju. Na wartymb ok. 13,5 mld zł kontrakt na zakup 50 wielozadaniowych śmigłowców dla ministerstwa obrony miał też skorzystać Radom.
- To zła informacja dla Radomia, głównie w kontekście powołania „Wyżyny Lotniczej”, projektu prorozwojowego opartego na osi Łódź-Radom-Dęblin, czyli miast zainteresowanych współpracą z Airbus Helicopters – powiedział prezydent Radosław Witkowski. Przypomniał, że przedstawiciele francuskiego koncernu w kwietniu ubiegłego roku, w informacji medialnej wskazali te trzy miasta jako potencjalne ośrodki, w których będą lokalizowali fabryki i zamówienia pozwalające obsłużyć kontrakt z polską armią.
- Wyżyna Lotnicza to projekt, który miał dać impuls gospodarczy naszemu regionowi – stwierdził prezydent Witkowski i dodał: - Prezesi Airbus Polska, panowie Krysiński i Magadzio w październiku ubiegłego roku, podczas konferencji w radomskiej „Elektrowni” prezentowali m.in. te elementy helikopterów, które chcieli w przyszłości produkować w Radomiu. Wczorajsza decyzja powoduje, że Wyżyny Lotniczej nie będzie. I nie będzie również tego impulsu gospodarczego, na który liczyliśmy.
Prezydent ma nadzieję, „że potencjał, który w Radomiu dostrzegł Airbus Helicopter, będzie również dostrzeżony przez inne wielkie korporacje, które pytają o nasze miasto, o możliwość inwestycji”. – Deklaruję, że cały nasz potencjał będzie w dalszym ciągu prezentowany inwestorom. Mam nadzieję, że pojawią się tacy, którzy postawią na nasze miasto i będą w nim tworzyć nowe miejsca pracy.
Radosław Witkowski poinformował też, że jest w stałym kontakcie z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską (PO). – W najbliższym czasie dojdzie do naszego spotkania, na którym będziemy rozmawiać o tym, jak wykorzystać potencjalne możliwości, jakie stoją przed naszymi miastami – powiedział prezydent.
Airbus nie komentuje sprawy. Jak wiadomo, poza kontraktem francuski koncert współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu, na którym prowadzone są badania i prace nad elementami caracali.
Poseł Wojciech Skurkiewicz (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej twierdzi, że wcale nie są zaprzepaszczone szanse na produkcję lotniczą w Radomiu i być może nawet firmowana będzie ona przez Airbus Helicopters. Więcej na ten temat tutaj.
Posłowie PiS: W Radomiu nigdy nie miała powstać fabryka Airbusa. To tylko obietnice PO
Katarzyna Kalinowska: Rząd PiS - po raz kolejny - prowadzi działania przeciwko Radomiowi
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>