Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Zwolnienia grupowe na Mazowszu. Mniej, ale...

kk, Wiesława Lipińska 2013-01-29 11:05:00

Zamiar zwolnień grupowych w grudniu 2012 roku zgłosiło 16 pracodawców (o trzech pracodawców mniej niż w poprzednim miesiącu oraz o czterech pracodawców więcej niż w rok wcześniej). Redukcją zatrudnienia ma zostać objętych 5 235 osób (o 2 950 osób więcej niż w poprzednim miesiącu oraz o 1 039 osób mniej niż rok wcześniej). W całym, 2012 roku tendencja była odwrotna niż w grudniu - więcej firm zwalniało pracowników w ramach zwolnień grupowych, ale za to liczba zwolnionych pracowników byla niższa.

- Firmy zgłaszające zamiar dokonania zwolnień pracowników działają m. in. w branżach: bankowej, telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej, wydawniczej, sprzedaży detalicznej odzieży, farmaceutycznej, ośrodki badawczo-rozwojowe, finansowej - informuje Wiesław Lipińska, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzedu Pracy w Warszawie.

Największą liczbę osób przewidzianych do zwolnienia zgłosiły: STRABAG Sp. z o.o. – 1706; Telekomunikacja Polska S.A. – 1150 wypowiedzenia definitywne i zmieniające (cała Polska) i PKO BP S.A. – 840 wypowiedzenia definitywne i zmieniające (cała Polska).

- 48 pracodawców w grudniu 2012 r. zwolniło pracowników w ramach zwolnień grupowych (o siedmiu pracodawców więcej niż w poprzednim miesiącu oraz o 16 pracodawców więcej niż w grudniu 2011 r.) - informuje rzeczniczka WUP.

Redukcją zatrudnienia zostało objętych 1 966 osób (o 845 osób więcej niż w poprzednim miesiącu oraz o 554 osoby więcej niż w grudniu 2011 r.).

W 2012 roku 347 pracodawców zwolniło pracowników w ramach zwolnień grupowych, o 25 pracodawców więcej niż rok wcześniej. Redukcją objętych zostało 8 449 pracowników, o 563 osoby mniej niż rok wcześniej.

W ubiegłym roku najwięcej pracowników zwolniły banki, firmy budowlane, farmaceutyczne i ubezpieczeniowe. 

- O zwolnieniach grupowych mówimy w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników ma zamiar w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnić z przyczyn niedotyczących pracowników grupę co najmniej: 10 pracowników, gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników; 10 proc. pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników; 30 pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników - przypomina Wiesława Lipińska.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca zobowiązany jest zgłosić zamiar zwolnień grupowych do właściwego, ze względu na siedzibę firmy, urzędu pracy. W związku z tym liczba osób przewidzianych do zwolnienia i zwolnionych na obszarze województwa mazowieckiego może być nieznacznie zawyżona z uwagi na planowane zwolnienia lub dokonywane zwolnienia w filiach różnych instytucji, posiadających siedzibę firmy na terenie województwa mazowieckiego - dodaje.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych