- 31 marca prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację prawa o ustroju sądów, tym samym przywrócił 58 mniejszych sądów, które były zniesione przez reformę Gowina. W naszym regionie sąd w Zwoleniu wróci do swojej gminy i znów stanie się sądem rejonowym, natomiast sądy w Lipsku i Szydłowcu, które po reformie Gowina przekształcono w wydziały zamiejscowe, tymi wydziałami zostaną - mówi Joanna Kaczmarek-Kęsik, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.
Jacek Łata, wiceprezes Sądu Rejonowego w Kozienicach, który pracuje w wydziale zamiejscowym w Zwoleniu, cieszy się z decyzji prezydenta RP. W Zwoleniu będzie powstanie sąd jako odrębna jednostka.
- W tej chwili pracujemy w tym samym budynku ówczesnego sądu zwoleńskiego. Różnicą jest brak prezesa tego sądu. Podpisanie nowelizacji ustawy o ustroju sądów może oznaczać dla mieszkańców Zwolenia to, że znów w naszej gminie będzie sąd. Szyld na budynku też się zmieni. Jako obywatel Zwolenia cieszę się z tej decyzji. Ustawa wejdzie w życie dopiero za trzy miesiące od momentu jej podpisania, a od tego czasu minister sprawiedliwości będzie miał pół roku na powołanie sądu. Być może jest to związane z zakończeniem roku budżetowego, który przypada na dzień 31 grudnia, dlatego de facto Sąd Rejonowy w Zwoleniu powróci na początku przyszłego roku - mówi wiceprezes Jacek Łata.
Reforma sądownictwa przeprowadzona przez ówczesnego ministra Jarosława Gowina zniosła 79 mniejszych sądów rejonowych i przekształciła je w wydziały zamiejscowe. W regionie radomskim reforma objęła trzy sądy: w Zwoleniu, Lipsku i Szydłowcu. Stały się one wydziałami zamiejscowymi: Zwoleń i Lipsko w Sądzie Rejonowym w Kozienicach, a Szydłowiec w Sądzie Rejonowym w Przysusze.
Reorganizacja sądownictwa z 2012 roku miała na celu usprawnienie pracy sądów i lepsze wykorzystanie potencjału sędziów, którzy pełnili również funckje prezesów tychże sądów. Refoma ta miałaby spowodować skrócenie czas oczekiwania na sprawy sądowe i ich rozstrzygnięcia.
Jednak mieszkańcy gmin, w których zniesiono sądy uważali, że ta reorganizacja przyczyni się obniżenia prestiżu danej gminy, by załatwić sprawę w sądzie, trzeba będzie jechać do innej gminy, czyli w efekcie czas się wydłuży, a na podróż trzeba będzie wydać więcej.
Jak podaje portalsamorzadowy.pl, prezydent RP Bronisław Komorowski chciał tę sytuację poprawić i przywrócić jeden z atrybutów znaczenia miasta, powiatu czy gminy. Według nowelizacji ustawy sąd rejonowy będzie powoływany dla jednej lub kilku gmin, w których jest 50 tysięcy mieszkańców i gdzie wpływa minimum 5 tysięcy spraw.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>