Samorządy reagują adekwatnie do sytuacji na rzekach, wprowadzając lub odwołując stany gotowości. Obecnie alarmy obowiązują w 27 gminach i Płocku, a pogotowia w 18 gminach oraz całości powiatów lipskiego i płockiego. Na Bugu wody układają się w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego we Frankopolu i alarmowego w Wyszkowie.
Stan alarmowy ogłoszony jest w gminach: Brańszczyk, Wyszków, Zabrodzie, Somianka (powiat wyszkowski), Dąbrówka, Radzymin (wołomiński), Brok, Małkinia Górna, Nur (ostrowski). Pogotowia obowiązują w gminach: Jabłonna Lacka, Sterdyń, Ceranów, Kosów Lacki (sokołowski), Korczew (siedlecki) oraz Serock (legionowski). Stany wód na Wiśle od Zawichostu do Włocławka układają się w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu alarmowego w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej.
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całym powiecie płockim, gminach: Brochów, Iłów, Młodzieszyn (powiat sochaczewski), Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek (nowodworski) oraz w gminie Czerwińsk (płoński). Na południu województwa - w powiecie lipskim i gminach Maciejowice i Wilga (garwoliński). Alarm ogłoszony jest dla Płocka i sześciu gmin powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słubice i Nowy Duninów.
Stan wysoki występuje na Narwi (alarm w gminie Wieliszew w powiecie legionowskim) oraz lokalnie na: Pilicy, Świdrze, Wkrze, Orzycu, Liwcu (alarm w gminach Mokobody, Siedlce i Suchożebry w powiecie siedleckim; gminach Grębków, Liw, Korytnica, Sadowne, Łochów, Węgrów w powiecie węgrowskim) oraz Omulwi (pogotowie w części gminy Olszewo Borki). Alarm obowiązuje też w Garwolinie (rzeka Wilga).
W związku z szybkim ociepleniem i spływem wód pośniegowych w ciągu ostatnich dni obserwowana była kumulacja wody we wszystkich mazowieckich rzekach. Obecnie na południu województwa stan wód będzie się obniżał. Poprawie sytuacji sprzyja słoneczna pogoda, która zwiększa parowanie oraz brak kry, dzięki czemu woda przepływa swobodnie. Lokalne podtopienia występują głównie w zlewni Bugu w powiatach wołomińskim i wyszkowskim.
Samorządy nie zgłaszają Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego większych problemów. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Aktualne odczyty wodowskazów można obserwować na www.pogodynka.pl, zakładka Rzeki.