Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

dm, mazovia.pl 2020-11-25 15:07:00

38 tys. mieszkańców Mazowsza, którzy wzięli udział w głosowaniu pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zdecydowało o wyborze 63 projektów. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie osiem projektów z podregionu radomskiego. – Mazowszanie przygotowali nie tylko ciekawe projekty, ale wykazali się dużą aktywnością podczas głosowania – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

37 880 mieszkańców Mazowsza oddało swój głos w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jeden głos na projekt ogólnowojewódzki, a drugi na przedsięwzięcie ponadregionalne. Najwięcej głosów na www.bom.mazovia.pl zanotowano ostatniego dnia głosowania. W skali całego przedsięwzięciom więcej głosów oddały kobiety, bo aż 23 291, co stanowi 61 proc. całej puli. Mazowszanie chętniej głosowali przy użyciu urządzeń mobilnych - ponad 60 proc. poparło projekty przez telefon komórkowy. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, cieszy duża aktywność mieszkańców: - 2020 rok nie jest łatwym czasem do inicjowania działań społecznych, aktywizujących czy włączających mieszkańców. Wszyscy jesteśmy mocno skupieni na pandemii, na zdrowiu i bezpieczeństwie. Co widać też w efektach głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Największą popularnością cieszyły się projekty prozdrowotne. Mieszkańcy decydowali się wspierać swoimi głosami zakup karetki czy badania profilaktyczne bardziej niż projekty kulturalne czy nawet infrastrukturalne - dodaje marszałek.

Kto najaktywniejszy?

Największą frekwencję zanotował podregion warszawski wschodni, z którego zagłosowało ponad 9,1 tys. mieszkańców. Za nim plasują się podregiony warszawski zachodni (blisko 7,4 tys.), ostrołęcki (ponad 3,7 tys.) i Warszawa (ponad 3,6 tys.). Z kolei największą liczbą głosów w puli ogólnowojewódzkiej mogą pochwalić się pomysłodawcy radomskiego projektu dotyczącego zakupu dla szpitala wojewódzkiego dwóch ambulansów. Przedsięwzięcie znalazło poparcie wśród 4084 mieszkańców. Największą popularnością, a co za tym idzie liczbą głosów w puli podregionalej cieszył się projekt budowy tężni solnej przy szpitalu w Rudce (3245 głosów) z podregionu warszawskiego wschodniego. Drugie miejsce z 1859 głosami należy do projektu z podregionu warszawskiego zachodniego polegającego na budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego dla powiatu pruszkowskiego. Podium zamyka radomskie przedsięwzięcie dotyczące utworzenia muzealnego miniogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (1548 głosów).

Zwycięskie projekty ogólnowojewódzkie

Mazowszanie zdecydowali, że z puli ogólnowojewódzkiej, przy użyciu środków z budżetu województwa mazowieckiego zostanie zrealizowanych 14 projektów. Jednym z projektów w tej puli jest radomski projekt zakup dwóch ambulansów transportowych dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Ambulanse będą wyposażone m.in. w nosze i krzesło kardiologiczne. Zakup dodatkowych pojazdów do szpitala przełoży się na większe bezpieczeństwo mieszkańców regionu, co zwłaszcza w okresie trwającej pandemii jest bardzo ważne.

Lista nagrodzonych projektów w puli ogólnowojewódzkiej

Radom liderem głosowania

8 projektów w ramach puli podregionalnej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostanie zrealizowanych w przyszłym roku w podregionie radomskim. Wśród nich m.in. mini ogród botaniczny, film muzyczny czy remont chodnika w Pionkach. Warto podkreślić, że niekwestionowanym liderem głosowania w puli ogólnowojewódzkiej był projekt radomskiego szpitala wojewódzkiego, zdobywca ponad 4 tys. głosów, co cieszy wicemarszałka Rafała Rajkowskiego – Mamy to! Dwa nowe ambulanse transportowe trafią do naszego radomskiego szpitala. Teraz, w dobie pandemii covid-19, każdy sprzęt medyczny jest na wagę złota. A karetki, to potrzeba każdego szpitala – dodaje.

Wśród projektów wybranych do realizacji znalazł się m.in. zakup nowoczesnego aparatu rtg półcyfrowego do pracowni rentgenografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, spotkania dotyczące profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym oraz warsztaty doskonalenia umiejętności gry na instrumentach dętych dla członków orkiestry i osób zainteresowanych z województwa mazowieckiego oraz koncertu w Jedlińsku. Radości nie kryje również Marek Słupek, pomysłodawca projektu mini-ogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

– Dziękuję za zaufanie i tak liczne poparcie pomysłu. Otoczenie muzeum zyska nowy potencjał i możliwości. Będą tu organizowane cykliczne imprezy, wydarzenia kulturalne czy inne eventy. Jestem przekonany, że z przyjemnością będą tu przychodzić i wciąż z radością wracać mieszkańcy nie tylko Radomia. Dziękuję władzom Mazowsza, dzięki którym po raz pierwszy w historii pojawiła się możliwość, tak celnej obywatelskiej inicjatywy – podkreśla.

Szczegóły dotyczące wszystkich zwycięskich projektów można znaleźć na stronie www.bom.mazovia.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych