Komitet Sterujący Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły (minister administracji i cyfryzacji, minister gospodarki wodnej, wojewodowie: mazowiecki – przewodniczący, kujawsko-pomorski, lubelski, łódzki, podlaski, świętokrzyski, warmińsko-mazurski, prezydent m.st. Warszawy, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie) zostanie przekształcony w zespół wspierający wykonawcę master planów. Zadaniem zespołu będzie stała koordynacja prac ośmiu wojewodów nad bezpieczeństwem powodziowym i wymiana doświadczeń w tej dziedzinie.
W 2013 roku w 88 placówkach na terenie 17 gmin w województwach: mazowieckim, łódzkim i lubelskim będą realizowane pilotaże edukacyjne, których celem jest podniesienie świadomości społecznej na terenach zagrożonych powodzią. Dzieci z przedszkoli oraz uczniowie z podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w trakcie 30 i 45 - minutowych lekcji poznają zasady reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Kontynuowana będzie także współpraca z marszałkami województw w celu utworzenia jednolitych standardów tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego uwzględniających tereny zagrożone niebezpieczeństwem wystąpienia powodzi.
Bezpieczeństwo powodziowe w regionie wodnym Środkowej Wisły omówiono podczas konferencji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem m.in. Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji oraz Stanisława Gawłowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.