Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Zdrowsze dzieci na Mazowszu dzięki funduszom europejskim

dm, mazowia.eu 2018-08-08 12:12:00

Od 31 sierpnia 2018 r. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych będzie przyjmowała wnioski na wdrażanie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości. Wnioskodawcy będą mieli 3 tygodnie na składanie wniosków, czyli do 21 września 2018 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 22 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Zatrzymać otyłość

W obecnej perspektywie finansowej zarezerwowane zostały środki na programy służące wczesnemu wykrywaniu nieprawidłowości, szczególnie u dzieci. Według danych Instytutu Żywności i Żywienia, ponad 20 proc. polskich dzieci i nastolatków jest otyłe lub choruje na nadwagę. Lekarze i dietetycy ostrzegają przed lekceważeniem tego problemu i podkreślają, że to główna przyczyna wielu chorób, np. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), a nawet nowotworów złośliwych i depresji.  

Uruchomiony 31 sierpnia konkurs został podzielony na 2 moduły. Pierwszy dofinansuje projekty, które pomogą zatrzymać rozwój nadwagi lub otyłości. Wnioskodawcy przeprowadzą:

- działania informacyjno-promocyjne,
- kwalifikację uczestników,
- działania informacyjno-edukacyjne dla uczestników projektu,
- zaplanują terapię czyli zajęcia ruchowe, indywidualne porady dietetyczne,
- badania lekarskie na początku, w połowie trwania interwencji oraz na zakończenie projektu.

- Nadwaga i otyłość nie została jeszcze skutecznie zahamowana. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że nadmierną masę ciała ma co czwarte dziecko w Europie. Niestety, wśród 11-latków to polskie dzieci są najgrubsze – podkreśla Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. EFS w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych – Profilaktyka to skuteczne narzędzie w leczeniu, dlatego Samorząd Województwa Mazowieckiego kieruje unijne pieniądze na działania, które pomogą zatrzymać otyłość i jej skutki.

Zdrowy kręgosłup

Choroby kręgosłupa to kolejny problem polskich dzieci i młodzieży. Wady postawy np. nieprawidłowo pochylona głowa, zaokrąglone plecy, skoliozy, wady kończyn dolnych są tak częste, że stały się powszechnym problemem społecznym. Wcześnie wykryty problem i odpowiednio dobrana rehabilitacja może uchronić dziecko przed poważnymi schorzeniami i dolegliwościami w wieku późniejszym.

W ramach drugiego modułu konkursu, dotyczącego chorób kręgosłupa wnioskodawcy wykonają:
- działania informacyjno-promocyjne,
- kwalifikację uczestników,
- działania informacyjno-edukacyjne dla uczestników objętych wsparciem,
- zaplanują terapię np. zajęcia ruchowe (co najmniej 2 razy w tygodniu dla każdego uczestnika projektu),
- badania lekarskie i fizjoterapeutyczne na początku, w połowie interwencji oraz na zakończenie projektu.

Wszystkie działania muszą być zgodne z Regionalnym Programem Zdrowotnym w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego.

Dodatkowo, wnioskodawcy będą mogli zaplanować działania informacyjno-szkoleniowe dla pielęgniarek i higienistek szkolnych w zakresie merytorycznym związanym z udzielanym wsparciem. Podobne działania będą mogły być skierowane do osób z otoczenia dzieci uczestniczących w programie, np. personel szkolny (w tym nauczyciele), pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej czy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

Personel udzielający świadczeń w ramach programu powinien współpracować w celu osiągnięcia jak najlepszych indywidualnych efektów zdrowotnych u uczestników programu. Działania w poszczególnych modułach muszą być komplementarne i być nakierowane na osiągnięcie jak najlepszych efektów zdrowotnych.

Dla kogo dofinansowanie?

O środki z RPO WM 2014-2020 będą mogły ubiegać się podmioty wykonujące działalność leczniczą lub inne podmioty w partnerstwie z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą. Projekty muszą być skierowane do uczniów klas I-VI szkół podstawowych ze stwierdzoną (na podstawie dokumentacji medycznej) otyłością lub chorobą kręgosłupa.

Pula unijnych pieniędzy wynosi 22 185 645,55 zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 93%.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 31 sierpnia do 21 września 2018 r. i wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0. Dodatkowe informacje można uzyskać w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa. Zapraszamy do kontaktu z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich zlokalizowanym w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednym z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Pełna dokumentacja konkursowa dostępna tutaj.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych