Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Zarząd Mazowsza: "Niekonstytucyjne janosikowe generuje kolejne problemy"

kk, UMWM 2014-05-16 14:14:00

Zarząd województwa przekazał radnym województwa mazowieckiego otrzymaną od Regionalnej Izby Obrachunkowej, negatywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2013 r. Opinia nie zaskakuje, bo tak, jak się spodziewano – niezapłacone w 2013 r. „janosikowe” zwiększyło dług Mazowsza. Niestety, w 2013 r. mimo pomocy ze strony parlamentu, to właśnie RIO nie wydało w krótkim czasie raportu, który pozwoliłby sięgnąć po pożyczkę z budżetu państwa. W efekcie, przy spadających wpływach podatkowych i niezapłaconym „janosikowym”, Mazowsze przekroczyło próg 60 proc. zadłużenia

– Do samorządu województwa dotarła opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat wykonania budżetu za 2013 r. – takiej się spodziewaliśmy. Trudno bowiem spodziewać się innej w sytuacji, kiedy dochody województwa spadły o 20 proc. Nie dostaliśmy również pożyczki, która mogłaby tę sytuację złagodzić – nie z własnej winy, ale z powodu wadliwych przepisów, nieuwzględniających tego, że raport jest niezbędny do ubiegania się o pożyczkę. Cały czas spodziewaliśmy się takiego obrotu rzeczy. Zarząd głośno mówił o tym, że zły system doprowadzi do sytuacji, w której będziemy mieli problemy z płaceniem „janosikowego” i będą problemy typu formalnego jak dokumenty. Na to – mimo wszelkich naszych wysiłków – nie wiele mogliśmy poradzić. Miejmy nadzieję, że w tym roku, pożyczki, o które samorząd wystąpił będą nam udzielone i nie będzie tego typu problemów jak w 2013 r. – skomentował opinię skarbnik Marek Miesztalski.  

Regionalna Izba Obrachunkowa odniosła się do sprawozdania z wykonania budżetu województwa mazowieckiego za 2013 r. Sprawozdanie przedstawione przez zarząd wskazywało wyraźnie, że w 2013 r. z powodu „janosikowego” nieproporcjonalnie dużego do dochodów z CIT, Mazowsze nie mogło dokonać wpłaty wszystkich rat należnych budżetowi państwa. Nie mogło również sięgnąć po komercyjne kredyty. Ratunkiem byłaby pożyczka z budżetu państwa, na którą zgodę wyraziło większość posłów. Jednak Mazowsze nie mogło się o nią w 2013 r. ubiegać, bo do złożenia wniosku brakowało niezbędnego dokumentu, jaki może wystawić tylko RIO – raportu o stanie gospodarki finansowej Mazowsza. Regionalna Izba Obrachunkowa raport ten sporządziła i dostarczyła dopiero w marcu 2014 r.

W przygotowanej teraz opinii RIO potwierdziło, że zobowiązania wymagalne wobec budżetu państwa wyniosły 169 586 183 zł, z czego 169 544 970 zł to niezapłacone w ubiegłym roku „janosikowe”. Gdyby Mazowsze otrzymało w 2013 r. pożyczkę z budżetu państwa, nie przekroczyłoby progu obowiązującego wtedy limitu, bo przy pożyczkach z budżetu państwa tego typu limity nie obowiązują.

Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie odniosła się do finansowania z budżetu województwa realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Samorząd województwa, podobnie jak i inne samorządy w kraju, wielokrotnie apelował o przekazywanie na ten cel przez administrację rządową środków, które pozwoliłyby na prawidłową realizację tych zadań bez konieczności angażowania środków własnych budżetu województwa.

Ubiegły rok to przede wszystkim niskie wpływy z CIT – na poziomie 80 proc., oraz niskie dochody majątkowe – głównie z płatności z Unii Europejskiej. W kontekście niskich dochodów rosnące zobowiązania sprawiły, że Mazowsze przekroczyło limit 60 proc. wykonanych dochodów budżetu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych