Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Zapustowo - karnawałowe ostatki na Festiwalu w Zwoleniu (zdjęcia)

Mieczysław Kaca 2012-02-19 14:21:00

Na V Festiwal Produktów Regionalnych zorganizowany w zwoleńskiej „Rolniczówce” zgłosiły swój udział  Lokalne Grupy Działania z 11 gmin, przynależne do Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu.

PODPISY POD ZDJĘCIA : 1.Zapustowo - karnawałowe tańce w Zwoleniu 1a: V Festiwal Produktów Regionalnych w Zwoleniu otworzył Zbigniew Buczma Prezes Stowarzyszenia "Dziedzictwo i Rozwój" w Zwoleniu 2: Goście i uczestnicy imprezy żywo reagowali na popisy zes

To panie i panowie w strojach ludowych  wodzili rej od początku imprezy. Wspomagali ich  przeróżni  przebierańce: obdarte, przygarbione dziady i baby chodzące niegdyś od chałupy do chałupy po prośbie, wróżki, żydzi, chochoły, niedźwiedzie, bociany, psotne diabełki i budzące grozę  postacie śmierci w białych, długich koszulach  i maskach na twarzach, z groźnymi kosami w  kościastych rękach. No i, rzecz jasna, kusoki. Za ustawionymi wzdłuż ścian stołami krzątali się ci w strojach ludowych i grajkowie rychtujący bębny, harmonie i skrzypce. Dochodziły stąd pożądliwe zapachy mięsnej świeżonki, bigosu, pierogów, pyzów, wiejskiej kiełbasy, boczku i salcesonu. Gospodarze spotkania: Arosław Jakóbczyk – dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu i Zbigniew Buczma, prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwa i Rozwój”,  mieli dla siebie tylko po kilka minut niezbędnych na powitanie uczestników i zapoznanie ich z programem wspólnej zabawy. Dyskretnie wycofali się, oddając prowadzenie imprezy młodym pracownikom biura LGD Iwonie Kacperczyk i Justynie Nowickiej oraz komisjom oceniającym, którą w przypadku wskazania „Stoiska miłego dla oczu” wyłoniono spośród  pedagogów ZSR-T  a konkursu pod nazwą „Kusaki z LGD”,   spośród osób z różnych środowisk (Krzysztof Kozera – dyr. DK w Iłży, Teresa Majkusiak – prezes LGD „Wspólny Trakt” w Skaryszewie i Elżbieta Nowakowska – dyr. Muzeum Regionalnego w Zwoleniu) w przypadku najbarwniejszych postaci  tej karnawałowej imprezy. Choć przebierańcy mieli okazję pokazania się podczas korowodu i krótkich prezentacji, obydwa konkursy łączył stół z jego przysmakami i wystrojem. Bez bogato zastawionego stoiska i jego oryginalnej oprawy, nie  za bardzo można  było liczyć na  nagrodę lub chociażby wyróżnienie. Rolę lobbystów próbujących oddziaływać na komisje oceniające i opinie wyrażane przez  znakomitych gości spełniali wpływowi gminni samorządowcy czyli wójtowie i przewodniczący rad.  Wśród  gości, obiektów subtelnych oddziaływań, wypatrzyliśmy m.in. Jolantę Hibner – posłankę do Parlamentu Europejskiego, Leszka Ruszczyka - wicemarszałka  Województwa Mazowieckiego, radnych sejmiku – Bożennę Pacholczak i Zbigniewa Gołąbka, Waldemara Urbańskiego starostę  zwoleńskiego i Edwarda Rybaka – przew. Rady Powiatu w Zwoleniu. Oceniający i goście nie skarżyli się jednak na  próby przymuszania ich  do podjęcia decyzji korzystnej dla tego czy innego „stołu” lub nawet pochlebnej opinii. Widziało się jednak, że ten i ów wychylił dyskretnie  kieliszek okowity o nazwie „łzy  sołtysa” czy coś w tym rodzaju. 


W konkursie „Stoisko miłe dla oczu”  jurorzy uznali za NAJ wystawione przez  „Bartodziejaki” z gminy Jastrzębia. Bardzo ucieszyło to wójta  Zdzisława Karasia. Natychmiast po ogłoszeniu werdyktu skrzyknął  wszystkich uczestników festiwalu ze swojej gminy i utrwalił się z nimi na załączonej fotografii. Zwycięski zespół z Bartodziejów, pod kierownictwem Doroty August,  zaprezentował się na festiwalu w  składzie: tancerze - Teresa Litkowska i Wiktor Kluziński, Krystyna Życka i Marian Kuliński, Ewa Sąpór i Włodzimierz Wolski (opiekun artystyczny i autor scenariusza),Lucyna Sąpór i Marek Janiec; aktorzy – Maria Kulińska i Elżbieta Świniarska, Józef Świdzikowski, Henryka Świdzikowska, Elżbieta Krawczyk, Jan Świniarski i Danuta Rychel. Wystąpili także: Krystyna Pawli8kowska, Jadwiga Bartnik, Petronela Kaczor i Maria Szczygieł. Dzielnie kibicowali im m.in. Zygmunt Kamiński, przew. Rady Gminy i Wojciech Ćwierz, sekretarz gminy Kowala, na co dzień mieszkaniec Bartodziejów.

II miejsce ucieszyło zespół ludowy „Gozdowianki” z gminy Gózd. Również uprzednio zdobywał on uznanie za śpiew  i  obrzędowość na  festiwalach, przeglądach artystycznych, dożynkach itp.

Laureat III miejsca, Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Rudek, gmina Przyłęk, to przejaw coraz szerszego sięgania do tradycji kultury ludowej w tej nadwiślańskiej gminie. Wójt Marian Kuś, przywiązujący do niej  dużą wagę, po sukcesach odnoszonych przez „Łaguszowianki” z Łaguszowa i „Grabowianki” z Grabowa nad  Wisłą, stawia teraz m.in.  na panie z Rudek, które po otrzymaniu nowej siedziby w adaptowanym budynku poszkolnym mają ambicję pójścia śladem wymienionych zespołów.

Panie z KGW Sycyna pod wodzą Zofii Jaskólskiej, po sukcesach chóru, posmakowały w tradycji kulinarnej, co bardzo cieszy  panią burmistrz Zwolenia Bogusławę Jaworską i zamieszkałego w tej historycznej miejscowości starostę zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego.

„Półborzanki” są odkryciem bardzo wspieranym przez wójta gminy Pionki, Mirosława Ziółka. Na festiwalu w Zwoleniu  na krok nie odstępował ich Wojciech Tomasz  Wróbel, przewodniczący Rady Gminy.

Pod nazwą „Kusaki z LGD” organizatorzy V Festiwalu Produktów Regionalnych dopatrują się zwyczajów towarzyszących staropolskim zapustom,  współcześnie  nazywanych karnawałem. Najciekawsze według jurorów zaprezentował Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Kajetanowa, gmina Iłża. Podczas Festiwalu przyjaźnie go wspierali m.in. wiceburmistrz Marek Łuszczek, senior gminnej społeczności Kazimierz Szmit z Chwałowic i Krzysztof Kozera, dyrektor DK w Iłży. Ten raczej duchowo, gdyż piastował odpowiedzialną funkcję przewodniczącego jurorów. Do dobrych, własnych tradycji nawiązał też Zespół KGW  „Strykowiacy” ze Strykowic Górnych, bardzo doświadczony w przybliżaniu współczesnym różnego rodzaju obrzędów dawnej wsi polskiej. Nieprzypadkowo też z nazwiskiem szefowej Wandy Krawiec kojarzone jest z nimi wydawnictwo pt. „Stoi oset kole drogi”.

Zespół „Sobótka” z Policzny coraz lepiej prezentuje spuściznę po Janie Kochanowskim. III  miejsce uzyskane przez „Sobótkę”, kierowaną przez panią Stanisławę Baran  i hołubioną przez wójta Stanisława-Pająka stanowi zachętę do poszerzania artystycznego repertuaru.

„Kazanowianki znad Iłżanki”  (gmina Kazanów) nie ograniczają się już, jak widać, do pieśni. Pod kierownictwem Beaty Przepiórki, dyrektorki Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie, przy dużym wsparciu innych nauczycieli, uzdolnionych mieszkańców i szefostwa gminy  z wójtem Marianem Karolikiem w roli głównej, wyróżnienie potraktują jako otwarcie nowego rozdziału  w ich urozmaiconej działalności artystycznej. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach (gmina Tczów) nie obniża lotów, czemu - dzięki staraniom wójta Andrzeja Wolszczaka - sprzyja poprawa warunków lokalowych  zespołu po adaptacji budynku poszkolnego na Wiejskie Centrum Kultury. Nadal duszą zespołu  są małżonkowie Kołodziejczykowie – Krystyna i Józef. Dzięki ich inicjatywie i systematyczności, w sukces zamienia się każdy wyjazd, prawie każdy występ artystyczny. Dlatego   członkinie zespołu z uwagą podpatrywały prezentacje innych grup artystycznych, choćby bliskie  nazwie ich rodzinnej miejscowości „Bartodziejanki”.

Obserwatorów wyróżniających się zespołów było wielu. Z zainteresowaniem przyglądali im się przedstawiciele gmina Jedlnia-Letnisko – wójt Piotr Leśnowolski i przewodniczący Rady Gminy Jerzy Chrzanowski oraz wójt gminy Ciepielów Artur Szewczyk, towarzyszący zespołowi  PO CO CI TO - WIELICZANKI, prezentującemu interesujący repertuar. Czy za rok ujrzymy reprezentantów tych gmin w roli laureatów?

Relacja z imprezy także  papierowym wydaniu TR  z dn. 17.02.2012 r.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych