- Teresa Grodzińska, postać została zupełnie zapomniana i celowo przemilczana w okresie komunizmu, z tej racji, że zamordowana została przez bolszewików 1 września 1920 roku, po katastrofalnej w skutkach dla 4 Pułku Piechoty Legionów bitwie pod Hrubieszowem – powiedział Przemysław Bednarczyk. - Ta postać, bardzo dobrze znana w okresie międzywojennym, została wymazana z pamięci kolejnych pokoleń Polaków.
Teresa Grodzińska warta jest przypominania, gdyż sama była bardzo aktywną działaczką w swoim młodym, krótkim, bo zaledwie dwudziestoletnim życiu. Działała na rzecz propagowania tradycji patriotycznych. Była założycielką drużyny harcerskiej w Gimnazjum i członkiem Organizacji Młodzieży Narodowej.
- Dla mnie jest osobą o tyle bliską, że uczęszczała do Liceum w którym pracuję, czyli dawniej do Gimnazjum Żeńskiego Marii Gaji, obecnie im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu - stwierdził Przemysław Bednarczyk.
Teresa Grodzińska, po kilku latach propagowania o niej wiedzy, wróciła na należne jej miejsce, w poczet bohaterów ziemi radomskiej i obecnie jest patronką jednej z radomskich ulic. Na swoje miejsce w III LO, po latach wróciła również poświęcona jej i innym uczniom, uczestnikom wojny polsko – bolszewickiej, tablica pamiątkowa. 15 września 1920 roku rodzina Teresy Grodzińskiej ekshumowała jej ciało i sprowadziła do Radomia. Spoczęła w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.
W inscenizacji poświęconej Teresie Grodzińskiej, której inicjatorem był ks. proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie, Ireneusz Kosecki, wzięły udział następujące grupy: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty z Iłży wzmocnione przez Związek Strzelecki Radom, Hallerczycy z VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Ochotnicza Legia Kobiet w mieszanym zespole dziewcząt z III i VI LO z Radomia. W rolę kozaków wcielili się ułani Szwadronu Radomskiego i MKJ „Cwał”, na ten dzień dowodzeni przez Leopolda Suskiego z „Cwału”.
W charakterystycznych rolach wystąpiły: Anna Małecka jako Teresa Grodzińska, Karolina Piasecka jako Janina Zdziarska i Karina Puchalska jako Maria Zdziarska. W rolę dowódcy taborów wcielił się mieszkaniec Zakrzewa Jarosław Szary.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Zakrzew pamięta Teresę Grodzińską [ZDJĘCIA]
Kolejna inscenizacja historyczna, tym razem w Zakrzewie, wyreżyserowana przez radomskiego historyka i laureata warszawskiego Festiwalu Filmowego, Przemysława Bednarczyka, zgromadziła chyba wszystkich mieszkańców tej miejscowości. Jej tłem były wydarzenia związane z mieszkanką tych ziem, Teresą Grodzińską z Jaszowic, bohaterką wojny polsko – bolszewickiej, odznaczoną krzyżem Virtuti Militari.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu