Zgromadzonych powitała koordynatorka UTW Izabela Barcikowska-Poździk, a następnie oddała głos dyrektor KDK i jednocześnie pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia Elwirze Kozłowskiej. Podziękowała ona za kolejny rok spędzony razem, za miłe chwile oraz wyraziła nadzieję, że wykłady i dodatkowe zajęcia zainspirowały do nowych działań i dalszego samodoskonalenia.
Podsumowano także miniony rok akademicki. W wyniku naboru słuchaczy na rok akademicki 2013/2014 w I semestrze zgłosiło się 189 osób(w tym 35 nowych słuchaczy), a w semestrze II - 178 osób( w tym 11 nowych słuchaczy).W sumie w ciągu całego roku akademickiego na Uniwersytet uczęszczało dokładnie 200 słuchaczy, gdzie zdecydowana większość to kobiety (163).
Słuchacze uczestniczyli w 44 wykładach z różnych dziedzin, m.in. z prawa, literatury, turystyki, archeologii, historii, filozofii, fotografii, sztuki i psychologii oraz uczestniczyli w dwóch wykładach wyjazdowych: w październiku 2013 r. do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w kwietniu 2014 r. do Muzeum Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też zajęcia fakultatywne takie jak joga, gimnastyka 50+, aqua aerobik, kurs tańca, nordic walking, zajęcia komputerowe, fotograficzne i językowe. Powstała również grupa teatralna pod kierunkiem aktora współpracującego z KDK, Radosława Mazura.
Słuchacze UTW tworzyli również liczną grupę uczestników Rajdu nordic-walking „Wiosna w Puszczy Kozienickiej” zorganizowanego w marcu 2014 r. przez kozienicki oddział PTTK. Nie zabrakło też koncertów w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej w Warszawie, dwóch wycieczek turystycznych: jednodniowej do Nieborowa oraz trzydniowej „Szlakiem Piastowskim” oraz wyjazdów z cyklu „Teatralne Podróże”.
Podsumowanie zakończyło się specjalnymi podziękowaniami dla Rady Słuchaczy. Kwiaty i upominki otrzymali Witold Makarewicz, Krystyna Berezowska, Janina Bielas, Krystyna Drożdż i Stefan Walczak. Były też podziękowania dla gościa honorowego, prof. Tadeusza Stępnia współpracującego z KDK od początku działalności UTW w naszym mieście.
Jak co roku nagrodzono też najaktywniejszych słuchaczy. Zostały nimi: Jolanta Głaczkowska, Krystyna Sajnaga i Jolanta Borowska. Podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego nagrodzono również laureatów quizu z wiedzy o znanych postaciach kultury niemieckiej. Tu najlepszą okazała się Jolanta Głaczkowska, drugie miejsce w konkursie zdobyły Leokadia Jakubowska i Jolanta Borowska a trzecie Jadwiga Mazur, Halina Wolszczak i Urszula Doniec.
Po uroczystym wręczeniu dyplomów i upominków, glos zabrali zaproszeni goście Burmistrz Gminy Kozienice dr Tomasz Śmietanka, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Edward Pułkowski, Starosta Powiatu Kozienickiego Janusz Stąpór oraz prof. Tadeusz Stępień. Podziękowali za wspaniałą inicjatywę, jaką było utworzenie UTW w naszym regionie oraz życzyli pogodnych i udanych wakacji, aby wszyscy wrócili wypoczęci i uśmiechnięci w nowym roku akademickim.
W imieniu swoim i wszystkich słuchaczy głos zabrała także Krystyna Berezowska (wiceprzewodnicząca Rady Słuchaczy). Podziękowania za wspaniałą atmosferę, wsparcie i możliwość realizowania się, skierowała do dyrektor KDK oraz koordynatorki Izabeli Barcikowskiej-Poździk. Głos zabrał też przewodniczący Rady Słuchaczy Witold Makarewicz. On również dziękował za wspaniałą współpracę , do której nie doszłoby gdyby nie wsparcie i zaangażowanie lokalnych władz i dyrektor Elwiry Kozłowskiej. Kwiaty i drobne upominki złożono na ręce dyrekcji, koordynatorki UTW, zaproszonych gości oraz osób prowadzących zajęcia fakultatywne.
Wszystkim uczestnikom 6. już edycji UTW wręczono dyplomy ukończenia roku akademickiego2013/2014 oraz pamiątkowe zdjęcie z wyjazdowego wykładu do Muzeum Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym.
Tę wspaniałą uroczystość zakończył koncert Kuby Michalskiego – autora, kompozytora, wokalisty i gitarzysty. Zatytułowany został „Podróż. Piosenki do wierszy wielkich poetów”. W wersji śpiewanej zgromadzeni usłyszeli m.in. utwory Leśmiana, Asnyka, Mickiewicza i Baudelaire’a. Pojawiły się także ballady Cohena i Kaczmarskiego.
Uniwersytet Trzeciego Wieku jako pierwszy w regionie kozienickim został powołany do życia w sierpniu 2008 r. Od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W każdej edycji bierze udział ponad setka słuchaczy.
W czwartki odbywają się wykłady, w pozostałe dni tygodnia zajęcia fakultatywne. W minionym roku akademickim prowadzili je : Halina Koryńska, Izabela Barcikowska-Poździk, Helena Szamańska, Radosław Mazur, Agnieszka Bieńkowska, Anna Banaś, Beata Bieniek, Henryk Motyka, Franciszek Subocz i Sebastian Kotlarek. Od samego początku funkcjonowania uniwersytetu patronat honorowy sprawuje nad nim burmistrz dr Tomasz Śmietanka.